Keczup z cukinii

Przez wiele lat próbowałam zrobić dobry domowy keczup, a moje zmagania skończyły się dopiero w chwili, gdy zrobiłam swój pierwszy keczup z cukinii. Było to już parę lat temu – w 2013 roku – wtedy znalazłam idealny przepis bazowy u nieocenionej Margot. Od tego czasu robię własny keczup każdego lata, wykorzystując coroczny urodzaj cukinii (która w pewnym momencie po prostu zasypuje nas owocami, a wówczas z cukinii robię dosłownie wszystko, co się da). Przepis nazwałam bazowym, bo z łatwością poddaje się modyfikacjom.

keczup z cukinii

Keczup z cukinii – warianty

Można użyć dowolnych przypraw, zwiększyć lub zmniejszyć ilość użytego cukru, zmienić jego rodzaj, a nawet zastąpić dowolnym słodzikiem. Na przykład ksylitolem – to wersja odpowiednia dla osób bardzo skrupulatnie unikających cukru. Bo choć tego cukru w moim keczupie nie ma aż tak wiele, to jednak jest, a niektórzy po prostu muszą go unikać. Wtedy sprawdzi się ksylitol, a także każdy inny odpowiedni słodzik.

keczup z cukinii

Ja używam domowego octu jabłkowego (a czasem nawet innego – zależnie od fantazji), ale jeśli wolisz bardziej kwaśne, ostre, octowe przetwory – użyj octu spirytusowego. My nie lubimy takich mocno octowych przetworów i sosów, dlatego dodatek octu jabłkowego bardzo nam odpowiada. Ponadto wiemy, co dodajemy do naszego keczupu. Wiemy nawet to, z jakich jabłek zrobiony jest ocet, a myślę, że warto to wiedzieć.

keczup z cukinii

Z łatwością możesz regulować stopień ostrości domowego keczupu. Szczególny wpływ na poziom ostrości ma dodatek pieprzu cayenne, którego ja dodaję niezbyt wiele. Lubimy nie za bardzo pikantny keczup z cukinii. Taki wydaje mi się najbardziej uniwersalny – można go użyć do kanapek, różnych sosów, a nawet do domowej pizzy zamiast sosu pomidorowego. Jednak czasem zdarza mi się poszaleć i hojnie sypnąć ostrymi przyprawami – obecność w spiżarni kilku małych słoiczków ostrego keczupu jest jak najbardziej pożądana!

keczup z cukinii

Ketchup z cukinii – konsystencja, konserwacja, przechowywanie

Konsystencja gotowego sosu jest idealna – keczup z cukinii nie spływa z kanapek czy pizzy. To właśnie dzięki obecności cukinii i koncentratu pomidorowego udaje się uzyskać tę odpowiednią gęstość. Bez dodatkowych zagęszczaczy, emulgatorów i innych cudów dodawanych do fabrycznych keczupów. Nawet tych najlepszych, markowych. Nasz keczup z cukinii jest bezpieczny dla wegan (przecież nigdy nie masz pewności, co kryje się pod rozmaitymi E-coś tam wyczytanymi na etykiecie). Oraz dla osób na diecie bezglutenowej (nie ma w nim żadnej skrobi, nawet tej z pozoru bezpiecznej). I dla cukrzyków (pod warunkiem zastąpienia cukru innym słodzidłem).

keczup z cukinii

Konserwantem jest tu dobry ocet i ewentualnie cukier, a przede wszystkim długie gotowanie i pasteryzacja. Warto keczup z cukinii zamykać w bardzo małych pojemnikach, takich „na jeden raz”. Bez dodatku konserwantów nie można go zbyt długo przechowywać po otwarciu słoika nawet w lodówce. Ot, wytrzyma kilka dni, może nawet ze 2-3 tygodnie, ale potem to już ryzyko. Bo jak w słoiku pojawi się plamka pleśni, to niestety całość jest do wyrzucenia. Tego keczupu nie da się przechowywać w lodówce miesiącami, co chyba dobrze o nim świadczy.

To jak, robimy keczup z cukinii?

keczup z cukinii

Keczup z cukinii – skład

  • 1,5 kg cukinii (waga po obraniu i oczyszczeniu z nasion)
  • 0,5 kg cebuli (waga po obraniu z łusek)
  • garść soli (moja garść nie jest zbyt wielka i zawiera jakieś 40-50 g soli kamiennej)
  • 1 szklanka cukru. najlepiej trzcinowego – po spróbowaniu można dodać więcej cukru, jeśli jest taka potrzeba
  • 1 szklanka octu jabłkowego
  • 400-500 g koncentratu pomidorowego (ilość zależy od uzyskanego koloru gotowego keczupu – ja lubię jednak wyraźnie czerwony, a nie bury)
  • 1 łyżeczka mielonego pieprzu
  • 0,5-1 płaskiej, a nawet 1 czubatej łyżeczki pieprzu cayenne (zależnie od preferencji) – zacznij od mniejszej ilości, zawsze przecież możesz dosypać więcej 🙂
  • 1 czubata łyżeczka słodkiej papryki

keczup z cukinii

Keczup z cukinii – wykonanie

  1. Cukinię i cebulę zetrzyj na tarce o dużych oczkach, całość zasyp garścią soli. Wymieszaj dokładnie i odstaw na przynajmniej 6 godzin. Najlepiej warzywa przygotować wieczorem i odstawić na całą noc. Nie odciskaj z warzyw soku.keczup z cukinii
  2. Po tym czasie warzywa gotuj bez przykrycia do momentu, aż się rozgotują i zrobi się z nich papka. Odparuje też sporo soku. Wtedy dodaj cukier (lub inny słodzik) i ocet, gotuj przez 20 minut. Następnie dodaj koncentrat pomidorowy i przyprawy. Gotuj przez kolejne 20 minut. Należy pamiętać, aby wszystko mieszać od czasu do czasu, żeby się nie przypaliło.
  3. Na koniec całość zmiksuj, przełóż do niewielkich słoiczków i pasteryzuj przez 10 minut.

keczup z cukinii

Keczup z cukinii jest ostatnio dość popularny w sieci. Ja robię go głównie dlatego, że trzeba zagospodarować plony z ogrodu, a cukinia zasypuje nas lawiną owoców każdego lata. Ponadto ważny dla mnie jest fakt, że w tym sosie „wiem, co mam” – panuję doskonale nad składem i konsystencją. Dla mnie to warunki wystarczające do podjęcia trudu wykonania domowego keczupu i wszelkich innych przetworów. Czy dla Ciebie także?

keczup z cukinii

Keczup z cukinii dołącza do akcji:
Róbmy przetwory - edycja 3

Spróbuj też innych wypróbowanych przetworów pomidorowych:

Ortolana – sos warzywny nie tylko do makaronu

Przecier pomidorowy, czyli domowa passata

Cukinia pikantna do słoików

Pomidory na zimę z hinduskim akcentem

Sos azjatycki z kukurydzą

Suszone pomidory zatopione w oliwie

Leczo prawie tradycyjne

Kiszone pomidory – prosto z Ukrainy

Sos włoski do słoików na zimę

Urodzaj pomidorów zachować na zimę

Sos słodko-kwaśny do słoików

Fasolka szparagowa w pomidorach i słówko o pasteryzacji

69 thoughts on “Keczup z cukinii

    1. Basiu, kupiony w sklepie. Firma obojętna, ważne, by był to koncentrat 30%, bez zbędnych dodatków. Tylko pomidory 🙂
      Nie pokazywałam go tutaj, bo nie jest moim zamiarem reklamować jakąkolwiek firmę. Nie kupiłam tej konkretnej marki z przywiązania do niej czy z przeświadczenia o jakichś szczególnych walorach – po prostu tylko ten był dostępny w naszym wiejskim sklepie…
      To koncentrat firmy Waldi Ben.

    2. Ja dałam ten z kartonu dawton. I do tego dwie papryki choć uważam że następnym razem dam mniej octu. Ale i tak jest pyszny

  1. W mojej piwniczce nie może zabraknąć tego keczupu 🙂 W tym roku jednak opracowałam przepis bez koncentratu pomidorowego, bo co firma to inaczej smakuje, a to sprawia, że smak keczupu też inny.
    Dziękuję za dodanie przepisu do mojej akcji „Róbmy przetwory!” 🙂

  2. Pomysłowy keczup 😉
    Z keczupów własnych to robiłam taki z…pomidorów;) i w tym roku chyba też klasyczny, bo cukinii miałam trochę, ale nie na tyle, żeby wszystkie moje fanaberie i znalezione przepisy zrealizować.
    W zeszłym roku to zielonej od groma było…i w zeszłym roku była w słoikach, ale solo 😉 i w kawałkach 😉
    Przepis zapamiętuję, bo się może jeszcze okazać, że mi się cukinia rozmnoży 😉

    1. Wiesz, keczup z pomidorów to już w ogóle jest najlepsza najlepszość. Ten z cukinii jest zaledwie namiastką, ale przyznaję, że pyszną namiastką 🙂

  3. Witaj Hajduczku ja zrobiłam keczup z dyni wyszedł bardzo smaczny.Oprócz ziół i soli,octu dodałam dużą główkę czosnku .Pychotka polecam.

  4. Zrobiłam przepyszny,trochę przesadziłam z pieprzem cayenne.Ja lubię pikantne.Polecam ten przepis.

    1. Skoro lubisz pikantne, to nie martw się, że przesadziłaś z cayenne. Najważniejsze, że smakuje Tobie 🙂

  5. Witam. Chciałam zapytać czy można dodać do keczupu zamiast koncentratu pomidorowego pomidory,tylko w jakiej ilości?

    1. Witaj, Berti. Jeśli chcesz użyć świeże pomidory, to ten przepis się do tego niezbyt dobrze nadaje. Musiałbyś bardzo długo odparowywać sos. I zupełnie nie wiem, ile należałoby ich użyć – jeśli koncentrat jest 30-procentowy, to pomidorów powinno być pewnie ze 3-4 razy więcej niż gotowego koncentratu. Ten keczup to raczej sposób na wykorzystanie nadmiaru cukinii, z którą często nie wiadomo, co robić – tak obficie owocuje 🙂

  6. Ile słoiczków wychodzi z tego przepisu? 🙂
    I jak do tego podchodzą dzieci? Jedzą? 🙂
    Dziękuje

    1. Keczup smakuje wszystkim, dzieciom też. Mój nie jest bardzo pikantny (tylko trochę), nie jest też bardzo słodki. Jeśli dzieci są przyzwyczajone do smaku sklepowego keczupu, to sugerowałabym użyć całą ilość cukru (czyli 2 szklanki).
      Cała porcja przygotowana z tego przepisu to jakieś 2-2,5 kg gotowego sosu. Dziś nie pamiętam dokładnie, ile słoików otrzymałam, ale myślę, że około 12 takich, jak na zdjęciu.

  7. Robie 3 rok keczup z cukini i wymiata .Każdy stawia oczy w słup.wow jak to cukini to musi być ohydne…Po spróbowaniu wielkie wow …z tym ze ja dodaje jeszcze 3 świeże papryka i duszę to razem i bez pieprzu z tym ze teraz go trochę dodalam

    1. Bardzo podoba mi się pomysł z dodaniem papryki, Twój keczup zyskuje przez to głębszy smak. Wypróbuję następnym razem, to musi być pyszne!

  8. Zrobiłam ketchup z tego przepisu podstawowy i dodatkowo kilka słoiczków z dodatkiem bazylii i czosnku. Dziecię lubi taki kupowany do domowej pizzy własnie z bazylią i czosnkiem. Postanowiłam spróbować mu zrobić. Smak mnie zaskoczył. Szczerze mówiąc nie wierzyłam, że wyjdzie taki dobry a chciałam zagospodarować większe ilości cukinii. Strzał w dziesiątkę. To mój pierwszy samodzielny ketchup i okazał się bardzo dobry. Wszystkim w domu smakuje a dziecię nie wie, że spożywa cukinię, której normalnie nie je i nie lubi. Nie mówiłam, że z cukinii 🙂 W tej chwili po dwóch tygodniach jestem w trakcie robienia drugiej tury i ponownie wróciłam po przepis. Dziękuję.

    1. Bardzo się cieszę, że wszystkim smakuje 🙂 Zwłaszcza, dziecku, które normalnie nie jada cukinii 😀

  9. Bardzo chwalę ten przepis,tylko ja nie ścieram na tarce cukinię,tym bardziej cebule,przecież i tak potem wszystko miksuję.

    1. Nie musisz ścierać na tarce, choć wydaje mi się, że z wiórków uwalnia się więcej wody i łatwiej ją odparować. Ale najważniejsze, że Ci smakuje!

      1. co zrobić jeśli sok z utartej cukinii i cebuli jest gorzki- z powodu cebuli oczywiście, odlać czy gotować tak? czy keczup nie wyjdzie gorzki?

        1. Bogusiu, to raczej cukinia bywa czasem gorzka, podobnie jak ogórki. Mnie się nie zdarzyło, ale w tym przypadku chyba odlałabym gorzki sok, a ewentualny niedobór płynu uzupełniłabym wodą. Choć dodatek wody może nie będzie konieczny – krócej będzie trzeba odparowywać wilgoć z keczupu.

          1. Ja zrobiłam keczup i wyszedł okropnie gorzki, starłam cukinie a cebule w kostkę i wszystko zaspałam solą po 6 h wrzuciłam do garnka dodałam cukier ale gorycz była nie do zniesienia 🙁 pierwszy raz mi się coś takiego przytrafiło. Wylałam jeszcze sok który powstał podczas gotowania (wszystko na sitko) ale niestety nic to nie dało

          2. Prawdopodobnie miałaś gorzkie cukinie, to się czasem zdarza. Może nawet tylko jedna była gorzka, ale zepsuła smak wszystkiego. One miewają goryczkę tak samo jak ogórki. Mnie ratuje podjadanie surowych podczas obierania i krojenia – zawsze wyłapię gorzką sztukę i mogę ją odrzucić. Ale to bardzo rzadkie przypadki.

    2. Najlepszy ketchup domowy jaki robiłam! Idealny smak i konsystencja. Ja dałam 15 g soli i szklankę cukru oraz szczyptę cynamonu do smaku, reszta wg przepisu🙂

  10. Keczup jest przepyszny, polecam wszystkim niezdecydowanym… Pozdrawiam i dziękuję za wspaniały przepis. Najpierw zrobiłam z jednej porcji, a potem dorobiłam jeszcze trzy 😉 Pozdrawiam, Joasia

    1. Nie musi leżakować, on jest smaczny zaraz po przygotowaniu. Zwykle od razu dojadamy resztki, które nie zmieściły się do ostatniego słoika.

  11. Przepis doskonały, polecam wszystkim. Moja rodzina nie chce teraz jeść żadnego innego tylko ten z cukinii. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam:)

  12. Zrobiłam pierwszy raz i jestem zachwycona. Dodałam tyko 1 szklankę cukru i to w zupełności wystarczy. Smaki słodki, kwaśny i pikantny wspaniałe wkomponowują się w ten keczup.

      1. Jest przepyszny! Dziś robię kolejną porcję 🙂
        Hajduczku, ja naprawdę nie szukam gdzie indziej, bo te smaki, które polecasz akurat są też bardzo „moje” w takich własnie gustuję…
        Pozdrawiam… i przekładam do słoiczków za chwilę 🙂

  13. Ketchup REWELACJA ! Najlepszy, żaden sklepowy nie może się z nim równać! Dziękuję za przepis ♥️

  14. Polecam dodanie musu z jabłek,ja akurat mam dużo jabłek,to doskonałe zagęszcza i dosładza, można krócej gotować i mniej cukru dać,ja robię mus że słodkich jabłek bez cukru

  15. Mam pytanie. Czy to nadaje sir w ktoryms momencie do zamrozenia? Np cukinia zasolona i zagotowana? Mam duza zamrazare, ale na sloiki miejsca brak ;( brzmi przepysznie 😊😊

    1. Kasiu, masz zatem zupełnie odwrotnie, niż ja. Do mojej zamrażarki nie wciśniesz szpilki, za to mam miejsce na półkach w spiżarni 🙂
      Myślę, że zamrożenie podgotowanej cukinii nie powinno jej zaszkodzić. Warto spróbować.

        1. Myślę, że surowa zamrożona cukinia po rozmrożeniu będzie miała postać miazgi/pulpy. Ja nie lubię takiej konsystencji, ale można próbować mrozić ją na surowo. Jestem ciekawa efektu!

      1. Dla mnie to nie tylko ketchup ale doskonała baza do sosów do gołąbków, spaghetti, dodatek do bigosu, zupy pomidorowej. Dlatego też pakuję go do dużych 1l słoików.
        Na razie jest tego już ze 30l i powstają dalsze 🙂

        1. To prawda! Ja też zaczęłam zamykać go w nieco większych słoikach, bo okazał się świetny do wszystkiego. Ja np. smaruję nim pizzę przed pieczeniem, zamiast sosu pomidorowego. Świetnie się sprawdza, bo jest gęsty, idealnie doprawiony i nie wypuszcza wody. A zwykłym keczupem nigdy nie posmarowałabym pizzy – to by była profanacja 😀

  16. Dla mnie 50g soli to zdecydowanie za dużo, teraz nie wiem jak mam to uratować, wrzuciłam już surowy ziemniak i na niewiele się to zdało niestety 😓 Szkoda bo zrobiłam od razu z podwójnej porcji, tyle cukinii miałam i chyba będzie trzeba wyrzucić 😭

    1. Ależ skąd, nie wyrzucaj, tyle pracy w to włożyłaś! Postaraj się za to zrobić jeszcze chociaż pół porcji całkiem bez soli. I oczywiście zmieszać na koniec wszystko razem.

  17. Zrobiłam go już w roku ubiegłym, był tak pyszny, że robię go i w tym roku. Tyle, że chcę dodać świeżą bazylię i czosnek.
    Ps. Bardzo lubię Twoje przepisy. 😁

    1. Wzbogacenie keczupu o świeże zioła to doskonały pomysł!
      A wiesz, że ja dziś też przygotowuję kolejną porcję keczupu? Właśnie bulgocze w wielkim garze 🙂

  18. Witam. Jestem weteranką w zakresie przetworów różnego rodzaju, ale muszę przyznać, że ta wersja jest super. Brawo, Hajduczku! Robię trochę na oko, modyfikuję… I tak do tego keczupu dodałam łyżeczkę przyprawy… do piernika 🙂 Uwielbiam korzenny posmak. I ten posmak właśnie delikatnie czuć. Polecam.

    1. Dodawałam kiedyś cynamon do keczupu (robiłam wtedy według innego przepisu), bo bardzo dobrze pasuje do pomidorów. Twoja przyprawa piernikowa wpisuje się w te klimaty – to musi być pyszne!

  19. Ja daję o połowę mniej octu, bo mam problemy z żołądkiem, u mnie ocet z czerwonych winogron. Też jest pyszny i wystarczająco kwaśny.

  20. Spróbowałam kilka tygodni temu i… Nie mogę przestać. Nie potrafię powiedzieć sobie dość. Robię już czwartą podwójną porcję i chyba jeszcze jedną zrobię. 🙂
    Dziękuję za przepis.

  21. Witam.
    Właśnie zrobiłam kilka słoiczków tego keczupu,ściśle się trzymałam przepisu.
    Ma taki smak że można go łyżeczkami ze słoika prosto jeść,dawno nie miałam takiego przepisu jak ten! Na moją 4 osobową rodzinkę ,4 razy na TAK.
    Jest przepyszny
    Pozdrawiam

  22. Ja trochę go udoskonaliłem. Dodaję po etapie blendowania pokrojoną w drobną kosteczkę świerzą paprykę Yalapeno . I dopiero gotuję do uzyskania odpowiedniej gęstosci . Ta papryka diametralnie zmienia smak ketchupu na plus .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *