Dżem wieloowocowy końca lata

Jeszcze we wrześniu przygotowałam bardzo smaczny dżem wieloowocowy z lawendą. Wykorzystałam nasze ostatnie brzoskwinie oraz lawendowe kwiatki z ogrodu, ponieważ pod koniec lata lawenda bardzo często powtarza kwitnienie. Nie było tych kwiatów zbyt dużo, bo mamy dość młode krzaczki. Pozyskałam więc ilość w sam raz na pachnący dodatek do dżemu z dwóch kilogramów owoców, który równocześnie nie zdominuje smaku mydlanym zapaszkiem. Bardzo chciałam mieć dżem lawendowy wyłącznie z jesiennych ogrodowych brzoskwiń, ale po obraniu owoców z pestek okazało się, że jest ich trochę za mało. Oczywiście brzoskwiń jest za mało, nie pestek. I co teraz???

dżem wieloowocowy

Bo uparłam się na 2 kg owoców, sama nie wiem, skąd mi się to wzięło. Pewnie stąd, że gdy tylko zaczęłam zapisywać receptury tu, na blogu – skrupulatnie wszystko ważę i mierzę. To, co wcześniej przyrządzałam „na oko”, teraz musi być dokładnie odmierzone, głównie z myślą o Tobie – by wszystko udało się odtworzyć. Teraz nie ma już w mojej kuchni miejsca na spontaniczne, nieokiełznane wariacje. Trochę szkoda… Ale przecież te zapiski są również dla mnie. Dzięki nim w przyszłości będę mogła powtórzyć dowolny smak, który tu zapisałam.

dżem z lawendą

Dżem wieloowocowy zamiast dżemu brzoskwiniowego z lawendą

Miałam chęć na powtórzenie sukcesu tego (klik) dżemu morelowego z lawendą. Dodatkowo podpierałam się dawnym wpisem na blogu Klaudyny Hebdy (tutaj). Bo bardzo, ale to bardzo chciałam użyć kwiatów lawendy, której aromat urzekł mnie w przetworach.

dżem morelowy z lawendą
Dżem morelowy z lawendą

Miał być brzoskwiniowy z lawendą, a tymczasem spontanicznie wyszedł dżem wieloowocowy. Do pokrojonych w kostkę brzoskwiń, których nie ważyłam, więc nie wiem, ile ich było dokładnie (myślę, że około 1300-1400 g), dodałam 3 bardzo mocno dojrzałe banany (bez skóry rzecz jasna). Co ważne – brzoskwiń nie obieram z pokrytej puszkiem skórki, ona mi nie przeszkadza w przetworach, ale jeśli chcesz – możesz ją zdjąć. Wyjmuję tylko pestki i kroję owoce w kostkę.

Całość uzupełniłam jeszcze kilkoma małymi kwaśnymi jabłkami. Jabłka obrałam ze skórki, pozbyłam się gniazd nasiennych i również pokroiłam w kostkę. Zrobiłam więc taki nieplanowany eksperyment z tego, co było pod ręką. Banany trafiły do garnka po wcześniejszych pozytywnych doświadczeniach z dżemem truskawkowym (tutaj podawałam przepis), ale jeśli nie masz lub nie tolerujesz bananów – śmiało zastąp dowolnymi innymi owocami. Nie wiem czym, może gruszkami? Słodkie i dojrzałe są dostępne we wrześniu i doskonale zastąpią banany. Bo to przecież dżem wieloowocowy!

dżem wieloowocowy

Dżem wieloowocowy z lawendą – skład

  • brzoskwinie pozbawione pestek – około 1300-1400 g
  • 2-3 dojrzałe banany bez skórki (można zastąpić np. gruszkami)
  • jabłka, raczej dość kwaśne, pozbawione skórki i gniazd nasiennych – tyle, by w sumie uzyskać 2 kg mieszanych owoców
  • 750 g cukru żelującego 2:1, można zastąpić zwykłym cukrem i pektyną. Jak używać pektyny – sprawdź tutaj
  • sok z połowy cytryny (dla zrównoważenia smaku), ewentualnie trochę kwasu cytrynowego w zamian
  • garstka świeżych lub suszonych kwiatów lawendy (suszoną lawendę można kupić tutaj – klik)

dżem z owoców mieszanych

Wykonanie dżemu

  1. Wszystkie owoce, których po oczyszczeniu ze skórek i gniazd nasiennych/pestek ma być 2 kg – pokrój w kostkę. Pokrojone owoce umieść w dużym, płaskim rondlu i posyp cukrem żelującym. Przykryj garnek i zostaw na noc. W tym czasie owoce puszczą sporo soku.owoce zasypane cukrem
  2. Następnego dnia ogrzej owoce aż do wrzenia, a następnie zmniejsz płomień do minimum. Smaż owoce na dżem, mieszając od czasu do czasu drewnianą łyżką. Po około 10 minutach dżem powinien już mieć odpowiednią konsystencję (jeśli smażysz bez pektyny i ze zwykłym cukrem – uzyskanie właściwej gęstości potrwa dłużej). Pod koniec smażenia dodaj sok z cytryny i kwiaty lawendy. Grzej jeszcze przez 2-3 minuty.lawenda
  3. Gotowy dżem przełóż do wyparzonych wrzątkiem (lub wyprażonych w piekarniku) słoiczków. Zakręcaj gorące i od razu stawiaj dnem do góry. Przykryj grubym ręcznikiem, niech słoiki stygną powoli, a wtedy nie będą wymagać dodatkowej pasteryzacji. Możesz też napełnione dżemem słoiki pasteryzować przez 15-20 minut w kąpieli wodnej lub w piekarniku. Więcej o pasteryzacji na rozmaite sposoby pisałam tutaj – klik.

dżem wieloowocowy

Koniec pracy, dżem wieloowocowy z lawendą jest już gotowy do degustacji. Jest dość słodki, ale taki miał być. Kto chce – może zmniejszyć ilość użytego cukru. Z podanej porcji otrzymałam 11 słoiczków rozmaitej wielkości – takich, jak widać na zdjęciach. Słoiki różne, jak zawsze pod koniec sezonu… Smacznego!

Jeśli podobają Ci się moje etykiety na słoiki z dżemem i masz możliwość ich wydrukowania – tutaj znajdziesz plik PDF do pobrania: Dżem wieloowocowy z lawendą

etykieta na dżem

Przepis dołącza do akcji:

Domowa spiżarnia - przetwory na zimę

Inne pyszne dżemy (oprócz wymienionych wcześniej w tekście) znajdziesz tutaj:

Dżem z płatków róży i truskawek

Dżem rabarbarowy z suszonymi morelami i rozmarynem

Dżem pomarańczowy ze Speedcooka (z Thermomixu)

Dżem z cukinii

Dżem śliwkowy na sposób orientalny

Sok, nalewka i dżem z czarnej porzeczki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *