Syrop bzowy z imbirem

Zauroczona zapachem kwiatów czarnego bzu postanowiłam wypróbować jeszcze syrop bzowy z imbirem. Przepisu na ten nagły wytwór wyobraźni nie zamieściłam w moim głównym wpisie o zaletach czarnego bzu, bo wtedy jeszcze nie wiedziałam, że wpadnę na taki pomysł. Zresztą – kto by miał cierpliwość czytać jeszcze dłuższy tekst? No – ale na pomysł wpadłam! A smak tego syropu jest tak genialny, że muszę się z Tobą podzielić recepturą i sposobem przygotowania – innym, niż wszystkie opisane dotychczas.

syrop bzowy z imbirem

Syrop bzowy z imbirem – skład

Aby przygotować syrop bzowy z imbirem, potrzebne będą:

  • oczywiście świeżo zerwane kwiaty pełne pyłku, około 40 baldachów
  • 1 litr wody (może nawet być z kranu tym razem, bo i tak będzie gotowana)
  • 1 kg cukru
  • 1,5 łyżeczki kwasku cytrynowego
  • skórka obrana z 1 cytryny (tylko żółta część)
  • świeży korzeń imbiru – około 80 g

imbir

Wykonanie

Najpierw zagotowałam wodę i wrzuciłam do niej skórkę ekologicznej cytryny, kwasek cytrynowy oraz imbir umyty i pokrojony w cienkie plasterki, bez obierania. Jeśli nie masz cytryny z dobrego źródła, to możesz pominąć jej skórkę, imbir jest ważniejszy. Pogotowałam wszystko 10 minut, a następnie dodałam cukier, ponownie zagotowałam i do wrzącego syropu wrzuciłam baldachy kwiatów bzu. Teraz wyłączyłam gaz, garnek przykryłam. Odstawiłam go na 3 dni w nieco chłodniejsze miejsce (akurat ochłodziło się trochę, więc to był parapet północnego okna, ale może być np. spiżarnia), codziennie mieszałam. Po upływie tego czasu przecedziłam syrop bzowy z imbirem przez ściereczkę. Kwiatki, imbir i skórkę cytryny wyrzuciłam na kompost, a klarowny syrop zagotowałam krótko i rozlałam do sterylnych słoików. Zakręcone natychmiast – zassały się po pewnym czasie. Nie trzeba ich ponownie pasteryzować.

cytryna i imbir

Niektóre przepisy zalecają odrywanie kwiatków od szypułek, ale to syzyfowa praca i ja nigdy tego nie robię. Zresztą nie tylko ja uważam, że „bezsensowne jest oddzielanie kwiatów od szypuł na których są osadzone. Wartościowe są całe baldachy.” (źródło)

czarny bez

Jak już wcześniej wspomniałam – syrop jest przepyszny, a ponadto oczekuję po nim wzmocnionego działania rozgrzewającego, napotnego i przeciwprzeziębieniowego w chłodnych porach roku. Zagotowanie kwiatostanów ułatwiło wydobycie z nich rutyny, która – jak wiemy – uszczelnia naczynia krwionośne i również jest pomocna w przeziębieniach. Teraz zima nam niestraszna, gdy w spiżarni mamy tyle odmian syropu z kwiatków bzu!

syrop bzowy z imbirem

Aha, napiszę jeszcze, że na zimno syrop bzowy z imbirem jest co najmniej równie smaczny, jak na gorąco, nie wiadomo więc, czy dotrwa z nami do zimy 🙂

syrop bzowy z imbirem

A oto niektóre inne syropy ziołowe opisane na blogu, przygotowane dla zdrowia i przyjemności:

Syrop sosnowy na kaszel DIY

Syrop lawendowy

Syrop z kwiatów lipy

Syrop z pędów sosny i drugi – z męskich kwiatostanów

W malinowym chruśniaku – syrop malinowy

Syrop z mniszka, zwany miodkiem

Pogromca kaszlu – najdoskonalsze lekarstwo przeciwkaszlowe

Owoce czeremchy – skarbnica zdrowia

Czosnek w miodzie – doskonały na kaszel

Wzmacniamy odporność przed zimą – oxymel

2 thoughts on “Syrop bzowy z imbirem

    1. To jest bardzo bezpieczny produkt, ja go po prostu rozcieńczam wodą i podaję do picia, a zimą dodaję do gorącej herbatki – do smaku, ale nie aż tyle, by był ulepek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *