Pogromca kaszlu – najdoskonalsze lekarstwo przeciwkaszlowe

Już od dawna obiecywałam recepturę na wspaniałe przeciwkaszlowe lekarstwo – a jest to pogromca kaszlu. Nie wymyśliłam go sama, choć bardzo chętnie podpisałabym się tu jako autorka. Bo to lekarstwo jest nie tylko skuteczne, ale też niezwykle smaczne. Moje dziecko, obdarowane buteleczką specyfiku, powiedziało kiedyś: nooo, taki syrop to ja mogę pić! To jest pyszne! Ale najważniejsze, że nie tylko pyszne, ale i skuteczne. Przepis zawdzięczam Inez. Stali czytelnicy jej bloga znają ten przepis i bardzo go cenią. To ona skomponowała recepturę i wymyśliła nazwę: “Pogromca kaszlu“. Czy to nie brzmi obiecująco? A zatem – kto czytał wpisy na moim blogu i w miarę opisywania przygotował poszczególne składniki – teraz w 5 minut złoży z nich syrop w jedną skuteczną całość. A pomiędzy zimą i kapryśną wiosną syrop przyda się nam szczególnie – ja na przykład przez całą zimę nie złapałam żadnej infekcji. Dopiero teraz dokucza mi chrypka i kaszel.pogromca kaszlu

Pogromca kaszlu – składniki

Zanim podam proporcje, przypomnę linki do poszczególnych składników. Pamiętaj – pogromcę kaszlu przygotowuje się przez cały sezon. Praca trwa z przerwami od wiosny aż do jesieni. W sezonie przygotujesz poszczególne składniki po to, by w nagłej potrzebie zimą sporządzić z nich szybki i skuteczny syrop na kaszel.

Syrop z pędów sosny i drugi – z męskich kwiatostanów

pogromca kaszlu

Czosnek w miodzie – doskonały na kaszel

pogromca kaszlu

Owoce czeremchy – skarbnica zdrowia

pogromca kaszlu

Pogromca kaszlu – proporcje

  • 30 ml złotego płynu ze słoika z męskimi kwiatostanami sosny
  • miód czosnkowy 30 ml (wystarczy odcedzić płynną miodową część od pysznych, słodkawych ząbków)
  • 30 ml soku czeremchowego lub aroniowego z etanolem ok. 20%
  • 0,5 ml olejku eterycznego anyżowego (do kupienia tutaj lub tutaj)

pogromca kaszlu

Pogromca kaszlu – przygotowanie

Jeśli przygotowujesz i zbierasz rozmaite przedmieszki w trakcie sezonu, przygotowanie syropu na kaszel nie nastręczy Ci kłopotu. Wystarczy odcedzić wszystkie sugerowane płyny od cząstek stałych, jeśli nie zrobiłaś (zrobiłeś) tego wcześniej.

syrop na kaszel

Następnie wystarczy zmieszać miodek sosnowy, miód czosnkowy i sok z ciemnych owoców stabilizowany alkoholem. Wszystko w podanych proporcjach, Na koniec trzeba dodać eteryczny olejek anyżowy (anyż jest niezwykle pomocny w uporczywym kaszlu!), wymieszać wszystko dokładnie i gotowe. Tak oto powstaje pogromca kaszlu, najbardziej skuteczny ze znanych mi syropów na kaszel. A jaki przy tym smaczny!

syrop na kaszel

Syrop można podawać dużym w ilości 3-4 łyżek na dobę, a małym wystarczą 3-4 łyżeczki. Dorośli zazwyczaj zakochują się od pierwszego spotkania. Niektóre dzieci należy stopniowo przyzwyczaić do tego smaku, ale wierz mi – warto! Naprawdę nie znam bardziej skutecznego lekarstwa w przypadku najbardziej nawet uporczywego kaszlu. A za przepis na ten wybitny syrop wypada podziękować Inez (klik). Więc dziękuję Ci, kochana!syrop przeciwkaszlowy

6 thoughts on “Pogromca kaszlu – najdoskonalsze lekarstwo przeciwkaszlowe

  1. Kurczę, a kolo mnie mnóstwo jodły, trochę świerka a sosny praktycznie nie ma. Da się czymś zastąpić męskie kwiatostany sosny?

    1. W tej sytuacji chyba zebrałabym młode, jasnozielone gałązeczki świerku lub jodły (lub obu), pokroiła nieco, dodała trochę kupionego oddzielnie pyłku pszczelego. Spryskałabym spirytusem i zalała miodem. Powinno się uzyskać podobny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *