Grzyby w pomidorach

Grzyby w pomidorach to łatwiejsza i tańsza alternatywa dla grzybów z papryką, na które przepis podawałam już wcześniej. Bo grzybki z papryką i pomidorami, czyli grzyby po cygańsku to wersja bogatsza, luksusowa. Pyszna, ale nie zawsze mamy dostęp do świeżej papryki. Po naszym ostatnim grzybobraniu przygotowałam się niby należycie – kupiłam cztery piękne, duże czerwone papryki. Ale w czasie czyszczenia grzybów okazało się, że takich połamanych, pokruszonych i mokrych po deszczu okazów mam tak dużo, że będę musiała przygotować podwójną porcję cygańskich grzybków. Zamiast więc zmniejszać ilość strąków papryki w całej ilości przetwarzanych grzybów, jedną porcję postanowiłam przygotować bez niej. I wiesz co? To też jest pyszne, choć smakuje nieco inaczej.

grzyby w pomidorach

Takie grzyby są doskonałą alternatywą dla osób, które nie lubią papryki albo jej nie mają. Albo może są na nią uczulone. Pozostałe składniki tej marynaty pewnie każdy ma w domu – cebula, ocet (oczywiście najlepiej jabłkowy lub winny), cukier, sól, koncentrat pomidorowy. A jeśli nawet nie masz tych składników w kuchennej szafce, to łatwo je kupisz w każdym sklepie, nawet nocnym. Na stacji benzynowej nie sprawdzałam, ale na dobrze zaopatrzonych – kto wie, może da się też kupić jakiś ocet i koncentrat z pomidorów?

grzyby w pomidorach

Grzyby w pomidorach – skład

  • pokrojone leśne grzyby (mniej więcej zawartość jednego durszlaka, czyli około 1,5 kg świeżych grzybów), ugotowane przez 10 minut w wodzie z solą
  • 1 szklanka oliwy lub oleju
  • 4 spore cebule, pokrojone w drobną kostkę

Na zalewę:

  • 1/2 szklanki wody
  • 5 łyżek cukru (kopiastych)
  • 10 łyżek octu jabłkowego (można dodać trochę więcej, do smaku, a w ostateczności zastąpić octem spirytusowym – ale spirytusowego proponuję użyć najwyżej 4-5 łyżek, żeby nie wyszło za kwaśne)
  • opcjonalnie – 2 łyżki słodkiej, suszonej, mielonej papryki
  • 400 g koncentratu pomidorowego
  • sól i pieprz do smaku

grzyby w pomidorach

Grzyby w pomidorach – wykonanie

  1. Do dużego garnka wlej oliwę/olej. Dodaj pokrojoną cebulę, gotuj przez 10 minut.
  2. Dołóż ugotowane, pokrojone w kawałki grzyby, gotuj wszystko przez kolejne 10 minut. Tym razem, późną jesienią, udało się zebrać tylko podgrzybki, ale właśnie one idealnie nadają się na grzyby po cygańsku.
  3. W osobnym naczyniu przygotuj zalewę. Czyli wszystkie składniki umieść w rondlu, wymieszaj i zagotuj.grzyby w pomidorach
  4. Gorącą zalewę wlej do garnka z cebulą i grzybami. Gotuj wszystko jeszcze przez 10 minut. Trzeba mieszać i uważać, bo może się przypalić.
  5. Grzyby w pomidorach przełóż do wyparzonych słoików, gorące zakręcaj. Poddaj 15-30 minutowej pasteryzacji (zależnie od wielkości słoików) w kąpieli wodnej lub w piekarniku nagrzanym do około 130 stopni. W razie potrzeby więcej o procesie pasteryzacji możesz przeczytać tutaj.

grzyby w pomidorachgrzyby w pomidorach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *