Bigos wegetariański

Mój ulubiony przepis na bigos wegetariański, a nawet wegański pochodzi z bloga Jadłonomia. To najlepszy bigos ever! Tym właśnie pysznym daniem raczyliśmy się podczas symbolicznej wieczerzy wigilijnej na klifie – w Jarosławcu. Mój bigos zrobił tam furorę, zapewne dlatego, że był jedyną potrawą na ciepło, a wiało i mroziło trochę podczas tej wigilii. Więc każdy chętnie zjadł coś gorącego. Jednak śmiem myśleć, że nie tylko temperatura, ale i smak potrawy miał wpływ na jej popularność. Dzieci brały po trzy dokładki, a to dla mnie najlepsza rekomendacja. Jak coś smakuje dzieciom, to naprawdę musi być pyszne!bigos wegetariański

Wegetariański bigos to nie jest łatwa sprawa

W dawnych czasach bardzo lubiłam bigos, ale gdy zrezygnowaliśmy z jedzenia mięsa – przestał mi smakować. Okazuje się, że wielkim błędem jest zastępowanie smakowitego, tłustego mięsa zwykłą, suchą i pozbawioną smaku kostką sojową. Dobrej kiełbasy też nie da się zastąpić wegańskimi parówkami. To nie jest aż tak proste. Sojowe kartoniki pod żadnym względem nie zastąpią mięsa, nie warto nawet próbować, bo można się tylko zniechęcić. Dobry bigos składa się głównie ze smaku przypraw, odpowiedniej tłustości, wyśmienitej kapusty i wielkiego serca do gotowania. Mięso nie jest niezbędne, choć nie ukrywam – trudno je w bigosie zastąpić. Akceptowalną białkową namiastką jest soczewica – nie ma smaku ani konsystencji mięsa, ale stanowi sporą dawkę łatwostrawnego i neutralnego w smaku białka. Szkoda byłoby nie skorzystać z tego dobrodziejstwa!

soczewica

Bigos Marty Dymek przygotowuję zwykle na Sylwestra i Nowy Rok, czasem też na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. A poza tym – zawsze wtedy, gdy przyjdzie nam ochota na zjedzenie bigosu, szczególnie zimą, w karnawale. Warto pamiętać o tym, że bigos zawsze gotuje się z wyprzedzeniem przynajmniej jednodniowym. To nie jest potrawa błyskawiczna. Bigos wegetariański – podobnie jak każdy bigos – nabiera pełni smaku i zyskuje złożony bukiet aromatów po schłodzeniu i ponownym ogrzaniu, najlepiej kilkukrotnym.

bigos wegetariański

Wegański bigos – skład (z moimi modyfikacjami)

Składniki podstawowe:

  • kiszona kapusta – 1 kg (np. taka)
  • biała kapusta (poszatkowana) – 1 kg
  • zielona soczewica – 1 szklanka
  • duże kwaśne jabłko (jak mniejsze, to dwa)
  • duża cebula
  • 30 g suszonych kapeluszy podgrzybków (namoczonych poprzedniego wieczora w 3 szklankach wody)
  • 10 dużych wędzonych śliwek (albo śliwek suszonych + łyżka wędzonej słodkiej papryki)
  • 2 kopiaste łyżki domowych powideł śliwkowych (np. takich)
  • 150 ml żubrówki albo wódki żołądkowej gorzkiej (użyłam żubrówki, bo bardzo lubię jej aromat)
  • 5 łyżek sosu sojowego (zazwyczaj używam japońskiego sosu tamari, więc bigos jest bezglutenowy)
  • sól
  • słuszna porcja oleju – nawet cała szklanka (bigos musi być tłusty, jest wtedy najsmaczniejszy)

olej

Przyprawy:

  • 3 ząbki czosnku (drobno posiekane)
  • 10 ziaren pieprzu – używam pieprzu młotkowanego (grubo tłuczonego)
  • kilka kulek ziela angielskiego
  • 3 całe goździki
  • 4 liście laurowe
  • łyżeczka mielonego kminku
  • łyżeczka pieprzu ziołowego
  • pół łyżeczki tymianku
  • łyżeczka cząbru
  • pół łyżeczki ziaren kolendry
  • pół łyżeczki ziaren gorczycy
  • opcjonalnie – łyżka wędzonej słodkiej papryki (jeśli zamiast wędzonych użyjesz śliwek suszonych)

goździki

Bigos wegetariański – przygotowanie

  1. Namoczone wcześniej suszone grzyby ugotuj do miękkości ze szczyptą soli, pozostaw do wystudzenia i odcedź na sicie (wywaru z gotowania nie wylewaj, będzie potrzebny).
  2. Do dużego garnka z grubym dnem wlej sporą porcję oleju (tłuszcz musi równą i niezbyt cienką warstwą pokrywać całe dno). Dodaj posiekaną cebulę i podsmażaj powoli, aż zmięknie. W międzyczasie pokrój kiszoną kapustę na mniejsze kawałki (w razie potrzeby przepłucz ją najpierw -jeśli jest zbyt kwaśna). Dodaj ją do garnka z tłuszczem i cebulką, dorzuć też wszystkie wymienione wyżej przyprawy oraz czubatą łyżeczkę soli. Zalej wszystko litrem gorącej wody i gotuj przez godzinę na małym ogniu.kiszona kapusta
  3. W międzyczasie w osobnym garnku ugotuj na półtwardo soczewicę (wystarczy jej 10-12 minut gotowania) w lekko osolonym wrzątku. Odcedź i odstaw na bok.
  4. Poszatkuj białą kapustę, jabłko (lub jabłka) bez obierania zetrzyj na dużych oczkach tarki. Odcedzone grzyby pokrój na mniejsze kawałki, ale niezbyt drobno. Wędzone (lub suszone) śliwki pokrój w paski. Słodką kapustę, jabłko, grzyby wraz z wodą, w której się gotowały, podgotowaną soczewicę i śliwki dodaj do garnka z kiszoną kapustą. Dolej jeszcze 5 łyżek sosu sojowego i szklankę świeżej wody. Przykryj garnek i gotuj na małym ogniu przez kolejną godzinę. Nie zapomnij zamieszać od czasu do czasu!jabłko
  5. Teraz dodaj żubrówkę i powidła. Wymieszaj wszystko dokładnie, ewentualnie dolej jeszcze trochę wody (to zazwyczaj nie jest konieczne). Przykryj i duś przez przynajmniej 5 godzin. Nie zapomnij o mieszaniu i ewentualnie podlaniu odrobiną wody! Na koniec skosztuj i jeśli trzeba – dodaj soli do smaku.

powidła

Bigos wegetariański – chłodzenie, odgrzewanie, degustacja

Na tym etapie bigos jest już w zasadzie gotowy, można degustować. Ale o wiele smaczniejszy będzie po schłodzeniu i ponownym odgrzaniu, nawet kilkukrotnym. Nikt nie wie, dlaczego ostudzony i ponownie podgrzany bigos jest smaczniejszy, to magia. Ale tak zawsze robią doświadczone gospodynie. Wiedzą, co dobre 🙂

bigos wegetariański

Bigos nie jest typową potrawą wigilijną, a to dlatego, że tradycyjnie gotowany bigos zawsze zawiera mięso i wędliny. Jednak mój wegański bigos idealnie wpisuje się w postną tradycję wigilii. Może więc z łatwością zastąpić kapustę z grzybami albo groch z kapustą – tradycyjnie przygotowywane na wieczerzę. Albo – jeszcze lepiej – wystąpić obok nich, aby każdy miał wybór. Smacznego!

bigos wegetariański

Przepis na wegański bigos dodaję do wigilijnej akcji Badylarki.

wegański bigos

4 thoughts on “Bigos wegetariański

    1. Tak, można to zrobić zupełnie tak samo, jak ze zwyczajnym bigosem. Można go też zamrozić, tylko ja nigdy nie mam wolnego miejsca w zamrażarce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *