Kapusta z grzybami na wieczerzę wigilijną

Taka właśnie kapusta z grzybami królowała na wigilijnym stole w moim rodzinnym domu. Mam wielką słabość do tego smaku dzieciństwa, smaku, na który cierpliwie czekało się przez dwanaście miesięcy. Przygotowywana tylko raz w roku, na wigilię i święta Bożego Narodzenia, była dojadana jeszcze przez kilka dni po świętach, bo mama gotowała naprawdę dużą porcję. Wszyscy chcieliśmy nasycić się tym smakiem na zapas. Do jej ugotowania wystarczy doskonałej jakości kiszona kapusta, dużo suszonych grzybów (zazwyczaj podgrzybków), cebula zezłocona na prawdziwym maśle i podstawowe przyprawy. Bo wigilijna kapusta z grzybami to nie jest skomplikowane danie, ale musi zawierać naprawdę dużo grzybów i masła. Ma być długo gotowana, miękka, aromatyczna i tłusta, bo tylko wtedy będzie smakowita. Tu, na zdjęciach, podana z kopytkami w sosie grzybowym i panierowanymi kotlecikami z grzybów, mniam!

kapusta z grzybamikapusta wigilijna

Przepis na te pyszne kopytka i sos grzybowy:

Kopytka z sosem grzybowym

Głównie po to każdej jesieni jeździliśmy całą rodziną na grzyby – żeby były do wigilijnej kapusty. I jeszcze do uszek z grzybami, podawanych z barszczem. I na marynaty. To były główne powody naszego zbieractwa, które po dziś dzień zostało mi we krwi. Nigdy nie kupiłam suszonych grzybów, zawsze zbierałam je i suszyłam sama lub z rodziną. Jak nikt nie chciał iść ze mną na grzyby, to się trochę obrażałam i ruszałam do lasu sama. Ale grzyby na wigilię po prostu musiały być, to co miałam robić? Nic innego, tylko iść w las i zbierać 🙂

grzybobranie

Później, już w moim własnym domu, gotowałam rozmaite wersje wigilijnej kapusty, z których do stałego kanonu weszła czerwona kapusta z żurawiną oraz groch z kapustą (przepisy znajdziesz poniżej). Ale przez lata nie było ani jednej wigilii, na której nie byłaby obecna moja „rodowa” kapusta z grzybami. Bo bez niej wieczerza jest po prostu niekompletna!

Świąteczna czerwona kapusta

Groch z kapustą czy kapusta z grochem?

Kapusta z pieczarkami 1+1+1

Kapusta z grzybami leśnymi na wigilię – skład

  • 1 kg dobrej, niezbyt kwaśnej kiszonej kapusty (preferuję bez marchewki, ale jeśli akurat mam kapustę z marchwią, to też dobrze)
  • kilka garści suszonych grzybów, najlepiej podgrzybków, same kapelusze (około 100 g, po namoczeniu i ugotowaniu masa grzybów zwiększy się do 700-800 g)
  • duża cebula
  • kostka świeżego masła (weganie zastąpią masło dobrym, tłoczonym na zimno olejem, na przykład rzepakowym)
  • 2-3 liście laurowe
  • łyżeczka kminku (można użyć mielonego, jeśli ktoś nie bardzo lubi kminek, ale warto dodać, bo bardzo poprawia trawienie)
  • kilka kulek ziela angielskiego
  • świeżo mielony czarny pieprz i sól do smaku

suszone grzyby

Przygotowanie

  1. W przeddzień przygotowania potrawy namocz suszone grzyby w letniej wodzie, najlepiej na całą noc.kapusta z grzybami
  2. Następnego dnia ugotuj grzyby do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Pamiętaj dodać dużą szczyptę soli!
  3. W innym sporym garnku podgotuj wstępnie kapustę. Dodaj około 1 szklanki wody, by się nie przypaliła, liście laurowe, kminek i ziele angielskie. Ja gotuję kapustę przez kilka minut w szybkowarze, ale można gotować po prostu w dużym garnku. Wystarczy pół godziny.
  4. Ugotowane grzyby odcedź na sicie, przelewając wywar do osobnego garnka lub miski (nie wylewaj go, bo będzie jeszcze potrzebny!). Grzyby pokrój w kawałki, można drobniej, można grubiej – jak Ci pasuje.
  5. Cebulę posiekaj w drobną kostkę. Na dużej patelni rozgrzej 2-3 łyżki masła, podsmaż na nim cebulkę na lekko złoto.smażona cebulka
  6. Dodaj pokrojone grzyby, podsmażaj wszystko, mieszając, przez kilka minut.kapusta z grzybami
  7. Pod koniec smażenia dodaj resztę masła, niech się rozpuści.wigilijna kapusta
  8. Z podgotowanej kapusty odlej nadmiar wody, w miarę możności wyjmij liście laurowe i ziele angielskie. Dodaj do garnka grzyby z cebulą i masłem, wlej szklankę wywaru grzybowego. Przykryj garnek i duś potrawę na małym ogniu przynajmniej przez godzinę, czyli do miękkości. Podczas duszenia może trzeba będzie dolać nieco płynu – wówczas użyj wywaru z grzybów, a nie wody.kapusta z grzybami
  9. Gdy kapusta z grzybami będzie już wystarczająco miękka, przypraw ją pieprzem i odrobiną soli, gotuj jeszcze przez kilka minut.

Wigilijna kapusta z grzybami znacznie lepiej smakuje następnego dnia po przyrządzeniu, więc nie warto zostawiać jej przygotowania na ostatnią chwilę. Przechowuj w chłodzie – w zimnej spiżarni lub w lodówce spokojne przetrwa tydzień. Podawaj po podgrzaniu. Ja najczęściej podgrzewam tylko potrzebną porcję w rondelku, by nie grzać całego gara i nie ryzykować przypaleniem. Ale dla gości podgrzewam całość, bo nigdy nie wiadomo, ile kto zje 🙂

kapusta z grzybami na wigilię

Gotowe, można siadać do wieczerzy. Smacznego!

PS. Wszystkie opublikowane na blogu przepisy wigilijne i bożonarodzeniowe znajdziesz pod tym linkiem (klik).

wigilia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *