Placek ze śliwkami

Zazwyczaj, gdy piekę placek ze śliwkami, jest to ciasto drożdżowe. Już jedno takie pokazałam na blogu, a było to ciasto drożdżowe najprostsze i pyszne (tutaj). Ten dzisiejszy przepis dostałam od koleżanki, a pochodzi on ze starego zeszytu jej babci. Jak wiadomo – babcie piekły niezrównane ciasta i w ogóle babcina kuchnia bije wszystkie inne na głowę. Ja nie miałam babci, muszę więc  korzystać z doświadczeń babć znajomych, koleżanek i przyjaciółek. A czasem nawet – obcych babć, takich „przyszywanych”, czyli starszych pań z naszej okolicy, z rodzin sąsiadów.

placek ze śliwkami

Wszystkie ich porady są bardzo cenne, bo wsparte wieloletnim doświadczeniem. Nie wolno tych receptur puścić w niepamięć, choć są dziś może niemodne, może zbyt kaloryczne. I w dodatku zawierają gluten, cukier, jajka i nabiał – czyli wszystko to, co nie jest pochwalane i polecane w dzisiejszej „zdrowej kuchni”. Ale za to – jakie to pyszne, jakie przywołuje wspomnienia! No i właśnie z tego powodu postanowiłam wypróbować przepis z babcinego kajetu. A poniżej – zobacz drożdżowy placek ze śliwkami:

Ciasto drożdżowe najprostsze i pyszne!

Placek ze śliwkami – skład

Ważna uwaga – zwykle podaję przepisy w gramach, ale ten jest ze starego zeszytu babci mojej koleżanki. Dlatego to przepis „szklankowy”, a szklanka ma pojemność 250 ml (bo w dawnych czasach były tylko takie szklanki oraz tzw. literatki o pojemności 100 ml).

Ciasto:

  • 3 szklanki mąki białej orkiszowej (typ 700) lub pszennej (babcia używała oczywiście pszennej mąki, zwykle typ 450 albo 650)
  • 1 szklanka cukru
  •  2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka pasty waniliowej albo paczka cukru z prawdziwą wanilią, ostatecznie – cukier wanilinowy
  • 1 szklanka oleju o neutralnym smaku, a w wersji luksusowej, świątecznej – niech to będzie masło klarowane
  • 4 jajka
  • 1 szklanka jogurtu naturalnego (to zapewne współczesna modyfikacja, babcia koleżanki używała raczej kwaśnej śmietany)

śliwki

Owoce:

  • około 1 kg śliwek (waga przed wyjęciem pestek), bo to placek ze śliwkami, ale możesz użyć innych owoców sezonowych

Kruszonka

Tu już moje sprawdzone wcześniej proporcje, bo w babcinym przepisie były sformułowania typu „ile się wgniecie”, „ile masło zabierze” – tego się nie da przełożyć na precyzyjny internetowy przepis.

  • 100 g rozpuszczonego, ostudzonego masła, może być masło klarowane
  • 100 g cukru
  • mała szczypta soli
  • 175 g mąki orkiszowej (lub pszennej, wtedy najlepiej krupczatki)
  • opcjonalnie – pół łyżeczki mielonego cynamonu (dla tych, którzy lubią cynamon)

Placek ze śliwkami – wykonanie

  1. Włącz piekarnik, temperatura 180 stopni, nagrzewanie góra/dół.
  2. W dużej misce wymieszaj najpierw składniki suche, wymienione na początku. Dodaj pastę waniliową (cukier waniliowy lub wanilinowy), olej lub stopione masło, jajka oraz jogurt. Wymieszaj gładkie ciasto rózgą lub mikserem.szybkie ciastociasto
  3. Ciasto wyłóż na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.
  4. Przygotuj śliwki – umyj i wyjmij pestki, każdy owoc przekrawając wzdłuż na pół. Połówki śliwek poukładaj gęsto na cieście.ciasto ze śliwkami
  5. Składniki kruszonki wymieszaj najpierw widelcem, a następnie rozetrzyj palcami na grudki. Rozsyp kruszonkę na cieście i śliwkach.placek ze śliwkami
  6. Blachę z ciastem wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez około 40 minut, do lekkiego zrumienienia. Proces pieczenia trzeba kontrolować, bo piekarniki bywają różne, nie zawsze sprawdzone i niezawodne. Na koniec warto sprawdzić patyczkiem, czy placek już jest upieczony. Jeśli patyczek wyjęty z ciasta jest suchy – to tak, ciasto upieczone.

placek ze śliwkami

No i placek gotowy, czyli masz babo placek 🙂

Teraz już wystarczy ostudzić, kroić i jeść oraz częstować gości.

placek ze śliwkamiszybkie ciasto z owocami

Upieczony placek ze śliwkami okazał się wilgotny i smaczny, warto go upiec, zwłaszcza dlatego, że nie zawsze jest czas na wyrastanie ciasta drożdżowego. Czasem trzeba upiec coś bardzo szybkiego, ale smacznego. A to się może udać nawet wtedy, gdy goście zapowiedzieli się i już prawie pukają do drzwi 😀 Powodzenia i – smacznego!

ciasto z owocami

Spróbuj też innych ciast z owocami, opisanych na blogu.

Crumble z brzoskwiniami i czarną porzeczką

Prosty placek z rabarbarem

Ciasto agrestowe

Szarlotka mojej mamy

Lekki torcik na Dzień Babci – pyszny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *