Zupa pieczarkowa

To jest najsmaczniejsza zupa pieczarkowa spośród tych, których dane mi było spróbować. Jadałam bowiem zupę pieczarkową w różnych miejscach – u znajomych, na imprezach, w restauracjach lub przygotowaną z przepisów wyczytanych w książkach. A jednak moja własna, intuicyjna, bardzo często – resztkowa zupa pieczarkowa smakuje nam najbardziej. A dlaczego resztkowa? Bo często do gotowania tej pysznej zupy wykorzystuję wcześniej usmażone pieczarki. Czasem są to resztki pozostałe po przygotowaniu innych potraw, a czasem to właśnie świeżo podsmażone pieczarki stanowią pretekst do gotowania zupy.

zupa pieczarkowa

Zupa pieczarkowa – skład

W najprostszej wersji zupa pieczarkowa składa się z podsmażonych z cebulą pieczarek, bulionu warzywnego (ostatecznie może to być nawet bulion z kostki dobrej jakości), mąki i śmietany do zabielenia. Możesz podać tę zupę z makaronem, lanymi kluskami, tostami lub podsmażonymi na złoto grzankami. Ale jeśli masz chęć podać ją z kaszą, ryżem lub ziemniakami – droga wolna, nic nie stoi na przeszkodzie! U mnie zupa pieczarkowa – oprócz podsmażonych pieczarek – zawiera najczęściej także marchewkę, por i seler naciowy – wszystko pokrojone w plasterki. I zazwyczaj jeszcze garść zieleniny – natki pietruszki albo koperku, albo świeże dzikie zioła. Szczególnie chętnie – posiekane młode listki podagrycznika, mniam!

warzywa do zupy

Jeśli użyjesz dłużej przechowywanych, lekko pociemniałych pieczarek – zupa będzie wyglądać jak na moich zdjęciach. Jeśli pieczarki będą świeżutkie i białe – powstanie jasna i elegancka zupa pieczarkowa. Jednak w obu przypadkach będzie aromatyczna i pyszna! Skład podaję bardzo orientacyjny, bo tę zupę zawsze gotuję „na oko”. Gdy zupa będzie stanowić główny posiłek, to porcja powinna wystarczyć dla 2-4 osób (zależnie od apetytu). Jako pierwsze danie nakarmi większą liczbę biesiadników.

pieczarki

  • pieczarki – około 500 g*
  • duża cebula*
  • 2-3 łyżki masła klarowanego lub zwykłego, świeżego (z kostki/osełki)*
  • 2-3 marchewki***
  • kawałek pora***
  • 2 łodygi selera naciowego***
  • 1 litr bulionu warzywnego – zwykle używam aromatycznego bulionu z resztek (klik)***
  • 2 łyżki białej mąki orkiszowej lub pszennej – do zagęszczenia zupy
  • około pół szklanki słodkiej śmietanki 18-30% (lub wegański zamiennik – bardzo lubię jogurt kokosowy naturalny Planton, tylko trzeba go zahartować przed dodaniem do gorącej zupy)**
  • pieprz i sól
  • zielenina ku ozdobie
  • makaron do podania (lub inne wymienione wcześniej dodatki)

zupa z pieczarek

* Zamiast tych składników możesz użyć wcześniej podsmażonych pieczarek, o których pisałam tutaj (klik).

** O hartowaniu śmietany (lub jogurtu) podczas  dodawania do gorącej zupy wspomniałam tutaj (klik). Zajrzyj tam, jeśli masz wątpliwości.

*** Można pominąć dodatek świeżych warzyw pod warunkiem użycia dobrego, esencjonalnego bulionu.

Bulion z obierek i resztek warzyw

Zupa pieczarkowa – wykonanie

  1. Cebulę pokrój w kostkę, a pieczarki – w plasterki. Oba składniki podsmaż na maśle klarowanym na dużej patelni, na największym palniku. Albo od razu w szerokim garnku z grubym dnem, w którym zamierzasz gotować zupę. Dzięki wykorzystaniu dużej powierzchni grzyby będą się smażyć, a nie gotować we własnym sosie (bo po podgrzaniu pieczarki puszczą dużo soku!). Nie zapomnij oprószyć pieczarek pieprzem i solą.zupa pieczarkowa
  2. W międzyczasie oczyść warzywa – marchewki, por i seler naciowy. Pokrój je w cienkie plasterki i dorzuć do pieczarek pod koniec smażenia. Niech jeszcze przez chwilę wszystko się podsmaża. Warto pokreślić, że jeśli użyjesz esencjonalnego bulionu jarzynowego – możesz całkiem zrezygnować z dodatku warzyw do zupy. I tak wyjdzie pyszna! To jest świetna wiadomość dla osób gotujących w pośpiechu – użyj wcześniej podsmażonych pieczarek, dobrego bulionu oraz przypraw – i już zupa pieczarkowa jest gotowa!
  3. Podsmażone pieczarki i warzywa oprósz mąką i smaż jeszcze przez chwilę, mieszając od czasu do czasu – po kilku minutach mąka straci surowy smak.zasmażka
  4. Pieczarki i warzywa zalej chłodnym bulionem warzywnym. Doprowadź do wrzenia zawartość garnka mieszając,  by nie powstały grudki/kluski z mąki. Przykryj garnek i gotuj składniki przez około 20 minut.zupa pieczarkowa
  5. Na koniec dodaj słodką śmietankę, wymieszaj i przypraw zupę szczyptą cukru (dla zaokrąglenia smaku), sporą ilością pieprzu i solą.

zupa pieczarkowa

Jak podawać zupę pieczarkową

Zupa pieczarkowa najlepiej smakuje z makaronem albo z podsmażonymi na maśle grzankami. Ale możesz ją podać tak, jak lubisz – z kluskami, kaszą, ziemniakami, z kromką chleba – tu panuje pełna dowolność! Nie zapomnij tylko posypać zupy zieleniną tuż przed podaniem. Niech to będzie natka pietruszki, koperek albo jeszcze lepiej – dzikie zioła, które z nastaniem wiosny już wyłaniają się z ziemi. Smacznego!

zupa pieczarkowa

podagrycznik

zupa pieczarkowa

zupa pieczarkowa

Spróbuj też innych wspaniałych przepisów z pieczarkami, na przykład tych:

Jajka faszerowane pieczarkami

Piments au aioli – gulasz z papryki

Masełko pieczarkowe

Szaszłyki bez mięsa

Stroganow z boczniaków na Sylwestra

Zupa ziemniaczana z pieczarkami

Boeuf bourguignon bez wołowiny

Kapusta z pieczarkami 1+1+1

6 thoughts on “Zupa pieczarkowa

  1. Hajduczku kochany, zrobiłam pierwszy raz seitan i jestem dumna z siebie niemożebnie wręcz 🙂 Wprawdzie to nie w temacie pieczarkowej zupy, ale nic to! Zupa też będzie po Twojemu, bo mi już ślinka leci 😉 Uściski serdeczne!!!

        1. Coś się poprzestawiało w oprogramowaniu i emotikonki się nie wyświetlają. Więc uśmiecham się do Ciebie słowami!

  2. I znów nowa inspiracja. Pieczarkową robiłam zawsze tradycyjnie, a tu proszę. Na pewno będzie wyjątkowa. Troche innych warzyw doda z pewnością niesamowitego ( innego nieco) aromatu. Kolejna u mnie będzie z Twojego przepisu.
    Wszystko tutaj jest niesmowite! 🙂 🙂 🙂
    Ściskam serdeczne, Pola

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *