Paprykarz z grzybów

Przepis na paprykarz z grzybów pochodzi od Roberta Makłowicza za pośrednictwem Janiolki piszącej bloga KULINARNY EKSPERYMENT SOBOTNI – PRZEPISY DLA CIEKAWSKICH. Lubię do niej zaglądać, zawsze coś tam ciekawego znajdę, zawsze coś mnie zainspiruje. Czasem modyfikuję jej przepisy, a czasem wykorzystuję je bez głębszego zastanowienia. Zawsze z sukcesem. Ale paprykarz kojarzy mi się także z naszą krótką podróżą na Węgry, która bardzo nam się podobała. Tam próbowaliśmy paprykarzu, choć nie grzybowego. Wrócimy tam wkrótce, może na winobranie w regionie Eger lub Tokaj? Przepis Makłowicza pochodzi prawdopodobnie z programu „Smak Węgier” (nie jestem pewna, nie doszukałam się). W oryginale pan Robert wykorzystał boczniaki. Po węgiersku ta potrawa nazywa się Gombapaprikas. I choć nie mam pewności, że na pewno mowa o tej samej potrawie, to jednak przepis Janiolki jest na tyle smaczny, że warto go przytoczyć.

paprykarz z zgrzybówpaprykarz z grzybów

Paprykarz z grzybów – jakie grzyby użyć do wykonania potrawy

Janiolka w swoim paprykarzu wykorzystała świeże pieczarki i trochę grzybów suszonych. Napisała jednak, że lepsze byłyby świeże leśne grzyby. Ja, mając pod dostatkiem aromatycznych maślaków, wykorzystałam je do przyrządzenia węgierskiego paprykarzu. Zaraz po oczyszczeniu grzybów przesmażyłam je krótko na maśle klarowanym, żeby nie zrobaczywiały i schowałam do lodówki. Następnego dnia przystąpiłam do realizacji przepisu.

paprykarz z grzybów

Paprykarz z grzybów – skład na porcję dla 4 osób

  • 0,5 kg świeżych grzybów pokrojonych w większe kawałki (można użyć maślaków, podgrzybków, prawdziwków, kozaków, boczniaków a nawet pieczarek) – mogą być wstępnie podduszone
  • 1 kg ziemniaków
  • 1 spora cebula
  • 2 łyżki oleju, najlepiej słonecznikowego
  • 1 szklanka bulionu (np. bulionu z obierek, który u nas wciąż jest w użyciu)
  • 2 łyżki słodkiej papryki w proszku
  • pieprz mielony i sól
  • 200 ml kwaśnej śmietany 18%
  • opcjonalnie łyżeczka mąki do zagęszczenia – ja nie dałam, bo nie była potrzebna

paprykarz z grzybów

Paprykarz grzybowy – wykonanie

  1. Ziemniaki obierz i pokrój je w plastry, pół-plastry bądź ćwierć-plastry (zależnie od wielkości ziemniaków) o grubości około 0,5 cm.
  2. Cebulę obierz z łusek i pokrój w cienkie pół-krążki.
  3. W dużym rondlu rozgrzej olej, podsmaż na nim cebulę, zmniejsz płomień, a następnie dodaj najpierw sproszkowaną paprykę (tłuszcz nie może być zbyt gorący, żeby papryka nie zrobiła się gorzka), a zaraz potem ziemniaki. Podsmażaj przez chwilę, mieszając, następnie podlej bulionem. Przypraw nieco pieprzem i solą.
  4. Zagotuj, dodaj pokrojone grzyby całkiem świeże lub wstępnie podduszone.
  5. Całość gotuj do miękkości ziemniaków – około 15-20 minut.
  6. Dodaj zahartowaną śmietanę (o hartowaniu śmietany, by się nie zwarzyła, pisałam tutaj), wymieszaj dokładnie, ale delikatnie i zagotuj. Przypraw jeszcze ewentualnie pieprzem i solą.

paprykarz z grzybów

I już, węgierski paprykarz z grzybów gotowy. To proste i nieskomplikowane, ale bardzo smaczne danie. Przy tym niezwykle sycące! Warto spróbować, zwłaszcza w pełni sezonu grzybowego, gdy o grzyby łatwo – kupione na targu lub własnoręcznie zebrane. Ja wykorzystałam do tego dania maślaki, których obfitość towarzyszy nam od pewnego czasu wciąż i nieustannie. Wyszedł z tego naprawdę pyszny, choć niefotogeniczny obiad!

paprykarz z grzybów

Przepis na węgierski paprykarz grzybowy dodaję do akcji:
Danie inspirowane podróżą 3

A ze świeżych grzybów prosto z lasu robię też następujące potrawy:

Grzyby duszone – obiadokolacja grzybiarza

Grzyby po rosyjsku

Tarta z grzybami leśnymi

Zupa ze świeżych grzybów

Śląska zupa z kurkami – pyszna!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *