Brokuły duszone w winie

Przepis na brokuły duszone w winie są moją kolejną propozycją do akcji Gosi „Zielono mi! Czyli gotujemy i jemy na zielono!” O akcji wspominałam wczoraj, przy okazji wiosennej zupy szpinakowej, a dziś kontynuacja. Można użyć brokułów świeżych lub mrożonych – danie zawsze będzie pyszne i aromatyczne. Dlaczego warto jeść brokuły? Bo posiadają wyjątkowe właściwości zdrowotne. Między innymi chronią przed rakiem, wrzodami żołądka, anemią, a także korzystnie wpływają na funkcjonowanie wzroku i regulują poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla cukrzyków. Wszystko dzięki zawartości witamin, składników mineralnych i sulforafanu – silnego przeciwutleniacza.

brokuły duszone w winie

Dlaczego warto jeść brokuły?

Brokuły mogą uchronić przed wrzodami

Brokuły oraz kiełki brokułów mogą uchronić przed wrzodami żołądka i dwunastnicy. Zawarty w tych zielonych warzywach ww. sulforafan niszczy Helicobacter pylori – bakterie, które mogą się przyczyniać do rozwoju wrzodów, a także szeregu innych zaburzeń, w tym zapalenia błony śluzowej żołądka, zapalenia przełyku, a nawet raka żołądka – przekonują naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore (USA). Z ich badań wynika, że sulforafan zabija Helicobacter pylori niezależnie od tego, czy bakteria jest wewnątrz, czy na zewnątrz komórek błony śluzowej żołądka. Ponadto zabija nawet szczepy, które stają się oporne na powszechnie stosowane antybiotyki.

brokuły duszone w winie

Brokuły na nadciśnienie tętnicze

Brokuły są skarbnicą potasu, w tym także brokuły duszone w winie – 100 g ugotowanych warzyw zawiera aż 295 mg tego pierwiastka. Dzięki potasowi naczynia krwionośne są bardziej drożne, co sprawia, że krew krąży swobodniej. Efektem jest spadek ciśnienia. Ponadto potas przyspiesza wydalanie nadmiaru sodu z organizmu, co również sprzyja obniżeniu poziomu ciśnienia. W związku z tym powinny po nie sięgać osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym.

brokuły duszone w winie

Brokuły na mocne stawy

Brokuły wzmacniają stawy i sprawiają, że są one bardziej elastyczne. Wszystko to m.in. dzięki zawartości sporych ilości witaminy C (64,9 mg w 100 g ugotowanych warzyw), która jest niezbędna do wytwarzania kolagenu, który z kolei buduje chrząstkę, poprawia stan tkanki łącznej i odpowiada za kondycję stawów i ścięgien.

brokuły duszone w winie

Brokuły na zdrowe oczy

Brokuły zawierają luteinę, zeaksantynę, witaminę B2 i witaminę C – substancje, które zabezpieczają przed zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem. Mogą m.in. zmniejszyć ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej.

brokuły duszone w winie

Brokuły a cukrzyca

IG brokułów = 15, jednak cukrzycy powinni po nie sięgać nie tylko ze względu na niski indeks glikemiczny. Brokuły mogą bowiem zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego u chorych na cukrzycę, którzy, ze względu na wysoki poziom glukozy we krwi, są aż pięciokrotnie bardziej narażeni na rozwój tych chorób niż inni pacjenci – przekonują naukowcy z University of Warwick, których wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Diabetes”. Swoje wyjątkowe właściwości brokuły zawdzięczają sulforafanowi, który pobudza wytwarzanie enzymu chroniącego naczynia krwionośne i pozwala się im regenerować. Ponadto warzywa te zawierają chrom, którego współdziałanie z insuliną zapewnia zachowanie optymalnego poziomu cukru we krwi.

brokuły duszone w winie

Brokuły a odchudzanie

Brokuły są niskokaloryczne –  100 g ugotowanych warzyw dostarcza tylko 35 kcal (no dobrze, w moim dzisiejszym przepisie więcej – wraz z oliwą i winem to jakieś 85 kcal). Poza tym posiadają błonnik, który wypełnia żołądek, na długo dając uczucie sytości, a co za tym idzie – zapobiega podjadaniu. Nie powinny być jednak głównym składnikiem diety odchudzającej, ponieważ, podobnie jak inne warzywa kapustne, mogą powodować wzdęcia i gazy.

brokuły duszone w winie

Moje brokuły duszone w winie po ugotowaniu nie są aż tak bardzo zielone, jak świeże. Mrożone warzywa zachowują znacznie bardziej soczystą barwę. Za to świeże warzywa można przygotować tak, by były jędrne, a z mrożonki na ogół wychodzą miękkie. Coś za coś, każdy sposób ma jakieś zalety i wady…

brokuły duszone w winie

Brokuły duszone w winie – skład (porcja dla 4 osób)

  • 1 kg brokułów (mogą być mrożone)
  • 6 ząbków czosnku
  • 5 łyżek oliwy
  • 1,5 szklanki wytrawnego białego wina
  • łyżeczka soli (lub do smaku)
  • ćwierć łyżeczki białego pieprzu (lub do smaku)

brokuły duszone w winie

Brokuły duszone w winie – przygotowanie

  1. Brokuły umyj i osusz. Podziel na różyczki. Warto również obrać ze skóry łodygi i pokroić je w dość małą kostkę. Tak rozdrobnione potrzebują mniej czasu na to, by się ugotować.brokuły duszone w winie
  2. W dużym, płaskim rondlu rozgrzej oliwę, wrzuć pokrojony w plasterki czosnek i podsmaż chwilę, mieszając. Dodaj pokrojone łodygi brokułów, podsmaż jeszcze chwilę.brokuły duszone w winie
  3. Teraz wrzuć także różyczki, posyp pieprzem i solą, smaż przez 2-3 minuty, a następnie wlej wino.
  4. Zmniejsz płomień, przykryj rondel i duś na bardzo małym ogniu przez 10-15 minut. Trzeba sprawdzać, czy konsystencja Ci odpowiada – jedni lubią bardzo jędrne, wręcz chrupiące warzywa, a inni wolą prawie rozgotowane. Swoje brokuły ugotuj tak, jak lubisz.

brokuły duszone w winiebrokuły duszone w winiebrokuły duszone w winie

Takie brokuły duszone w winie podaje się do pieczonych mięs i ryb. Można też podać je z pieczonymi lub smażonymi ziemniakami – jako danie jarskie. Myślę, że tak przygotowane warzywa dobrze skomponują się również z daniami azjatyckimi – chińskimi, koreańskimi, japońskimi. Albo z wszystkim, do czego ich smak Ci pasuje – tu panuje pełna wolność i swoboda 😀 Gotuj, próbuj i komponuj, smacznego i zielonego!

brokuły duszone w winie
A jako uzupełnienie i ukoronowanie pysznego obiadu – kiełki brokułów!

brokuły duszone w winie

Źródło

Co jeszcze smacznego z brokułami znajdziesz na blogu? Na przykład to:

Sałatka z brokułem

Brokuły – 5 powodów, aby je polubić

Pikle koreańskie

Bardzo zielone tajskie curry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *