Zielony koktajl z magnezem

Do miksowanych przeze mnie rozmaitych szejków – zarówno zielonych, jak i tych bez zieleniny – zawsze dodaję cytrynian magnezu jako dobrze przyswajalną formę tego pierwiastka – najczęściej powstaje wtedy zielony koktajl z magnezem. Wszechobecne reklamy telewizyjne i prasowe nauczyły nas, że suplementacja magnezu jest bardzo ważna dla organizmu. Czy jednak mamy łykać akurat to, co jest powszechnie reklamowane? Magnez bez przesady można nazwać biopierwiastkiem życia – jest aktywatorem ponad 300 enzymów niezbędnych w procesach życiowych naszych komórek i stoi na straży naszego systemu immunologicznego, wydolności naszych systemów (nerwowego, kostnego, trawiennego, krążenia), bierze udział w syntezie kwasów tłuszczowych (np. otyłość może być skutkiem niedoboru magnezu), zapobiega poronieniom i gwarantuje zdrowe i spokojne potomstwo. Magnez odpręża i uspokaja, odmładza, zmniejsza ciśnienie krwi i znosi arytmię serca.

Zielony koktajl z magnezem

Dlaczego warto pić zielony koktajl z magnezem

Ludzie w dobrej wierze zażywają wapń (zwłaszcza panie z podejrzeniem osteoporozy), a tymczasem ważne jest zachowanie równowagi między wapniem i magnezem. Nadmiar wapnia bez wystarczającej ilości magnezu może prowadzić nawet do zawału serca i nagłej śmierci! Mimo iż wapń i magnez działają w organizmie razem, ich wpływ na nasz metabolizm jest odwrotny. Wynika to głównie z mechanizmu działania gruczołów przytarczycy, które starają się utrzymać we krwi połączony produkt wapnia i magnezu na stałym i zrównoważonym poziomie w stosunku do fosforu. Kiedy poziom magnezu spada, wówczas w celu przywrócenia równowagi wzrasta poziom wapnia.

Skąd bierze się ta dodatkowa ilość wapnia? Oczywiście, z kości i zębów! Jak organizm reaguje na nadmiar wapnia we krwi? Odkłada go w tkankach, głównie tam gdzie występuje chroniczny stan zapalny, co prowadzi na przykład do zwapnienia stawów takiego jak w artretyzmie, do zwapnienia jajników i innych gruczołów, a w konsekwencji do zmniejszenia produkcji hormonów. Zwapnienie nerek prowadzi do konieczności wykonywania dializy, zaś zwapnienie tkanki piersiowej, szczególnie przewodów mlecznych, często bywa leczone przy pomocy niepotrzebnej mastektomii oraz innych inwazyjnych zabiegów. Ufff…

Zielony koktajl z magnezem

Poziom pierwiastka, który wyrównujemy, pijąc zielony koktajl z magnezem

Bardzo trudno jest oznaczyć poziom magnezu w organizmie na podstawie zwykłego badania morfologii, ponieważ tylko około 1% obecnego w tkankach magnezu znajduje się we krwi. Jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa możesz założyć, że masz niedobór magnezu i trzeba go suplementować. Wczesne objawy niedoboru magnezu to utrata apetytu, bóle głowy, nudności, zmęczenie i osłabienie. Ciągły niedobór tego pierwiastka może prowadzić do poważniejszych objawów. Np. drętwienia i mrowienia, skurczów mięśni, napadów skurczów, a także zaburzenia rytmu serca i spazmów.

Zielony koktajl z magnezem

Niedobór magnezu – przyczyny

Ale dlaczego właściwie pojawiają się niedobory magnezu w naszych organizmach?

  • Przede wszystkim wpływa na to zbyt mała podaż w pożywieniu. Czyli ubogie, wyjałowione gleby w konwencjonalnych uprawach… A także zbyt małe spożycie produktów roślinnych w stanie surowym, gdzie magnez występuje w stanie niezmienionym. Czyli zbyt duża ilość pokarmów gotowanych, w których pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do reakcji chemicznych prowadzących do powstania trudno rozpuszczalnych związków magnezu, przyswajanych przez ustrój źle lub prawie wcale.Zielony koktajl z magnezem
  • Zbyt dużo spożywamy wypłukujących magnez z ciała napojów takich jak kawa, herbata, napoje gazowane buforowane kwasem fosforowym (napoje typu cola czy energetyzujące), jak również alkoholu czy środków odurzających. Jeśli to co spożywamy zawiera jeszcze dodatkowo sacharozę (co najczęściej ma miejsce), to tym większe są straty drogocennego magnezu.Zielony koktajl z magnezem
  • Duża podaż białek również zwiększa zapotrzebowanie organizmu na magnez (uwaga wszyscy budujący masę mięśniową na siłowni i w związku z tym objadający się mięsem i innymi produktami białkowymi!).
  • Długotrwałe przyjmowanie specyfików takich, jak antybiotyki, cytostatyki, anaboliki, leki nasenne, uspokajające i psychotropowe oraz doustne środki antykoncepcyjne i zastępczej kuracji hormonalnej powoduje zbyt niski poziom magnezu w organizmie.
  • Na niedobory magnezu wpływa również wszechobecny w naszym życiu stres.

To, co groźne dla jelit, sprzyja też niedoborom magnezu

Czy ta lista nie przypomina Ci zagrożeń, które są niebezpieczne dla naszych bakterii jelitowych? Wspominałam już o tym tutaj. Okazuje się zatem, że to samo szkodzi mikroorganizmom oraz wypłukuje magnez z naszych tkanek. Może warto się nad tym zastanowić? I koniecznie popijać zielony koktajl z magnezem?

Zielony koktajl z magnezem

No dobrze, ustaliliśmy już, że magnez trzeba suplementować. Ale jak? Wspominałam kiedyś o transdermalnej suplementacji chlorkiem lub siarczanem magnezu w relaksującej kąpieli. Oba rodzaje relaksującej soli możesz kupić w naszym sklepie, tutaj i tutaj. O tym, że zielony koktajl z magnezem jest przyjaznym źródłem tego pierwiastka – piszę dzisiaj. W aptekach tymczasem możemy kupić wielką ilość rozmaitych suplementów doustnych. Które z nich wybrać?

zielony koktajl z magnezem

Który suplement magnezu wybrać?

Pozwolę sobie zacytować farmaceutę: „Chciałam Wam zwrócić uwagę na to, żebyście kupując preparat z magnezem zwracali uwagę na dwie rzeczy.
Po pierwsze istotna jest zawartość jonów magnezowych w jednej tabletce, co decyduje o częstości podawania danego preparatu i tu chciałabym Was uczulić, żebyście patrzyli zawsze dokładnie na zawartość jonów magnezu a nie zawartość soli, czy tlenku, bo producenci to różnie podają. I nie polecam sugerować się dawkowaniem podanym na opakowaniu, bo tam też różne rzeczy wypisują producenci, czasami nieadekwatne do rzeczywistości. Z dawkowaniem sugerowałabym zapytać farmaceutę.

zielony koktajl z magnezem

Najbardziej istotne jest jednak to, w jakiej postaci występuję magnez w danym preparacie. Bo od tego w dużej mierze zależy jego wchłanianie, czyli także efekt działania, a na tym nam przecież zależy. Zasadniczo wiadomo, że magnez jest lepiej wchłaniany z soli organicznych (tj. mleczan, cytrynian – przyswajalność około 90 %), niż z jego połączeń nieorganicznych. Więcej o suplementach magnezu możesz przeczytać tu – piszę o tym, czego nie warto kupować. A tymczasem na rynku jest sporo preparatów zawierających nieorganiczne sole magnezowe. To np. węglan magnezu (przyswajalność około 30 %) albo po prostu tlenek magnezu. Mało kto jednak wie, że przyswajalność tlenku magnezu nie przekracza 4%. Polecam więc stosowanie preparatów zawierających dobrze wchłaniane i dobrze tolerowane organiczne sole magnezu. Bo co z tego, że producent napisze, że w jednej kapsułce jest aż 375 mg jonów magnezowych, jak występuje on w postaci tlenku, więc wchłonie się z tego tylko ok. 3-4%?” (źródło).

zielony koktajl z magnezem

Suplementy magnezu

Spróbuję przeanalizować kilka popularnych magnezowych suplementów pod względem ich składu. Apteczne reklamy „sprzedają” nam magnez pod różnymi postaciami, więc trochę antyreklamy nie zaszkodzi, prawda?

  • Magnez + Vit.B6, tabletki, 60 szt. (Polski Lek) – węglan magnezu
  • Magnez Skurcz, tabletki, 50 szt. (Polski Lek) – węglan magnezu
  • Doppelherz aktiv Magnez Retard 400, tabletki, 30 szt – tlenek magnezu
  • Plusssz Magnez+Multiwitamina, Actilease, tabletki musujące, smak mango i pomarańcza, 24 szt. – węglan magnezu
  • Magnez B6, tabletki (Uni-Phar), 100 szt., (50 + 50 GRATIS) – węglan magnezu
  • NeoMag Forte, tabletki – węglan magnezu
  • Bio-Magnez, tabletki (Pharma Nord) – węglan magnezu
  • Biolectra Magnez 400 mg Ultra, kapsułki – tlenek magnezu
  • WMC Wapń-Magnez-Cynk AQUAMIN, tabletki (Walmark) – tlenek magnezu

Więcej o suplementacji magnezu przeczytasz tutaj:

20 popularnych suplementów magnezu, na które szkoda kasy

zielony koktajl z magnezem

A może jakieś dobre suplementy?

Oj, chyba znudziło mi się sprawdzanie najbardziej popularnych aptecznych preparatów. Nie są bardzo drogie, ale cóż z tego, skoro wchłaniamy je na poziomie kilku procent? Czy to nie jest wyrzucanie pieniędzy? Spróbuję znaleźć w aptece coś lepszego.

Chyba znalazłam niezłe suplementy magnezu!

  • DayMag B6, proszek do rozpuszczenia w wodzie, 20 saszetek (Galena) – cytrynian magnezu
  • Polomag K+, tabletki, 90 szt (Novascon Pharmaceuticals) – cytrynian magnezu (ten preparat bardzo mi się spodobał, ma niewygórowaną cenę, niezbyt dużo zbędnych dodatków – jest dobry na dni, gdy nie mam czasu robić koktajlu – chyba sobie kupię)
  • D-Stress booster, proszek, 10 saszetek (Apotex) – cytrynian magnezu
  • Magnez + Witamina B6, tabletki, 50 szt. (Naturell) – cytrynian magnezu, mleczan magnezu
  • Nefrostone, proszek do rozpuszczania, 20 saszetek (Adamed) – cytrynian magnezu
  • Dualmag B6, tabletki, 60 szt. (Sensilab) – mleczan magnezu, cytrynian magnezu
  • I z pewnością kilka innych, podaję tylko przykłady.

Można łykać kapsułki, ale ja wolę zielony koktajl z magnezem

A więc można znaleźć w aptekach także te lepiej przyswajalne formy magnezu. Nie są zbyt drogie, ale zdecydowanie mniej popularne, czytaj – słabiej reklamowane. Na tle tego zestawienia mój cytrynian magnezu pod postacią proszku dodawanego do koktajli wypada naprawdę tanio – za 400 g zapłaciłam 50 złotych + koszty wysyłki. Jednorazowo używam 1/2 łyżeczki na osobę, więc te 400 gramów naprawdę na długo wystarcza. Trzeba też pamiętać o tym, że magnez lepiej wchłania się w obecności witaminy B6, dlatego zawsze do szejka wrzucam banana jako naturalne źródło tej witaminy. No i dzięki bananowi koktajl zyskuje gęstość, gładkość i słodycz.

zielony koktajl z magnezem

Na mój zielony koktajl z magnezem (tym razem) użyłam:

  • 1 banana
  • 2 brzoskwinie
  • 1 zielonego ogórka wraz ze skórką
  • kilku liści boćwiny (buraka liściowego) – można użyć dowolnej zieleniny, także dzikich ziół
  • cytrynianu magnezu w proszku – pół łyżeczki (1-1,5 grama)
  • witaminy C (kwasu L-askorbinowego) w proszku – 1 łyżeczka (3 gramy) – to spora dawka, ale gotowy koktajl podzieliłam na dwie porcje – kwas L-askorbinowy można kupić tutaj
  • wody w ilości odpowiedniej dla uzyskania ulubionej gęstości

Żeby zrobić zielony koktajl z magnezem, wszystkie składniki umieściłam w dzbanie urządzenia miksującego. Włączyłam je na jakieś 2 minuty i uzyskałam gładki, pyszny, orzeźwiający śniadaniowy napój. Dodatek witaminy C czyni całość lekko kwaśną, ale ja tak właśnie lubię. Można zmniejszyć ilość dodanej witaminy, dostosowując smak do własnych upodobań. Albo wrzucić dodatkowego banana 😉

zielony koktajl z magnezem

Smacznego! I zwracaj uwagę na to, jaki suplement magnezowy kupujesz, koniecznie!

zielony koktajl z magnezem

Źródło

4 thoughts on “Zielony koktajl z magnezem

  1. Bardzo fajny przepis, jednak czy nie jest on trochę za kwaśny? I przy takiej ilości witaminy C co wrażliwszy może jednak zaraz pójść do toalety 😉

    1. Dzięki 🙂 Dla mnie on nie jest za kwaśny, ale oczywiście można dodatek witaminy zmniejszyć. Tę porcję rozdzieliłam na dwie osoby, a to już czyni dwie dawki po 1,5 grama.

      „Dodatek witaminy C czyni całość lekko kwaśną, ale ja tak właśnie lubię. Można zmniejszyć ilość dodanej witaminy, dostosowując smak do własnych upodobań. Albo wrzucić dodatkowego banana.”

    1. Kupisz go w sklepach z suplementami i dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich czy paramedycznych. Być może również w tych z odżywkami dla sportowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *