Muesli dr Birchera – prawdziwy przepis 2

Wczoraj napisałam, że lubię muesli dr Birchera (zwane również musli), chętnie je jadam i darzę tę klasyczną recepturę wielkim szacunkiem. Lubię bowiem wszelkie kasze, płatki i owsianki, a jeszcze bardziej lubię owoce. Zatem połączenie tych produktów w jednej prostej potrawie, na dodatek posypane mielonymi orzechami, musi być obłędne. Można się zatracić, wierz mi!

muesli dr Birchera

Jak widać na zdjęciu poniżej, muesli dr Birchera wpisuje się w starą europejską tradycję żywieniową. Dlaczego jednak ta potrawa jest tak wciągająca? Chociaż nie zawsze chce mi się ją przygotowywać (najczęściej dlatego, że trzeba to wcześniej zaplanować i w porę zalać płatki wodą), kiedy zacznę jeść – nie potrafię przestać. Czasem robię sobie podwójną porcję i jestem potem tak najedzona, że kolejnym posiłkiem mogłaby być kolacja albo najwcześniej późny obiad. Wiem, wiem, że niezdrowo jest jeść tak rzadko! Ale muesli dr Birchera w swojej podstawowej postaci po prostu zniewala…

Muesli dr Birchera

Muesli dr Birchera – podstawowe zasady

Przygotowaniem muesli dr Birchera rządzą trzy ważne zasady:
1. Muesli jest przede wszystkim daniem owocowym. Owoce są składnikiem podstawowym, a wszystkie inne stanowią dodatek. Smak owoców nie może zostać zagłuszony smakiem kaszy.
2. Muesli należy zrobić tuż przed spożyciem, na świeżo. I nigdy na zapas, zawsze należy przygotować porcję możliwą do zjedzenia od razu. Oczywiście trzeba pamiętać o konieczności namoczenia płatków 12 godzin przed spożyciem.
3. Muesli należy do początkowej części posiłku, a nie do końcowej. Z zasady nie jadamy jej na deser! Świeże, surowe składniki lepiej mogą być wykorzystane, gdy żołądek jest jeszcze pusty. Muesli zjadana na końcu obfitego posiłku da nam skutek odwrotny od oczekiwanego.

Muesli dr Birchera

Główne składniki muesli dr Birchera

Podstawowe składniki możemy zmieniać zależnie od ich dostępności. Przede wszystkim owoce należy używać stosownie do pory roku. Można dodawać do muesli wszystkie, oprócz bardzo mocno wodnistych. Najlepiej sprawdzają się soczyste i kwaśne jabłka, morele, brzoskwinie, truskawki i inne owoce jagodowe, śliwki.
Na część kaszową też nie zawsze muszą składać się jedynie płatki owsiane czy mąka owsiana. Mogą to być namoczone pełne ziarna pszenicy. Albo rozmaite naturalnie gniecione płatki – pszenne, żytnie, jęczmienne, jaglane. A także podkiełkowana pszenica, zarodki pszenne itp.

płatki

Zmianie może też ulegać część mleczna: tłuste mleko, kwaśna śmietana, gęsty jogurt, mleko orzechowe czy migdałowe puree. Jednak słodzone mleko skondensowane ma tę przewagę, że dobrze łączy się z lekko kwaśnymi owocami i sokiem cytrynowym. Oczywiście – jeśli zalecana jest dieta bezcukrowa – można używać skondensowanego mleka niesłodzonego, ale jego wadą jest zbytnia wodnistość, przez co nie wiąże ono pozostałych składników tak dobrze jak słodzone.
Z orzechów najlepiej sprawdzają się włoskie jako pokarm najbardziej kompletny, ale można użyć każdych, jakie lubimy. Urozmaicenie mile widziane!

orzechy

Trzeba jednak pamiętać o najważniejszym – muesli dr Birchera jest w gruncie rzeczy daniem owocowym, rodzajem surówki, a nie owsianką czy płatkami na mleku z dodatkiem owoców albo jogurtem z granolą i owocami suszonymi. Zboża i produkty mleczne są tylko niewielkim dodatkiem do owoców! Mimo to muesli dr Birchera syci bardziej, niż by się można spodziewać.

składniki muesli

Na jedną porcję podstawowego (podstawowej? Jaki to właściwie rodzaj?) muesli dla jednej osoby potrzebne będą:

  • płaska łyżka dobrych płatków owsianych (lub 1 łyżka deserowa mąki owsianej) namoczonych przez 12 godzin w 3 łyżkach chłodnej wody
  • 1 łyżka soku cytrynowego
  • 1 łyżka słodzonego skondensowanego mleka
  • jedno duże lub 2-3 mniejsze kwaśne i soczyste jabłka (200 g)
  • 1 łyżka utartych orzechów

muesli dr Birchera

Wykonanie

  1. Przede wszystkim pamiętaj o zalaniu płatków owsianych chłodną wodą na około 12 godzin przed przygotowaniem właściwej potrawy.
  2. Do miski z namoczonymi płatkami dodaj mleko skondensowane i sok cytrynowy, wymieszaj starannie.musli
  3. Umyte jabłko/jabłka wytrzyj ściereczką, usuń szypułkę i wszystkie ewentualne plamy. Zetrzyj je wraz ze skórką na dużych oczkach tarki (albo na odpowiednich nożach w malakserze po uprzednim wykrojeniu gniazd nasiennych). Dodaj do miski z płatkami i szybko wymieszaj z resztą składników, aby jabłka nie ściemniały. Możesz dodać 1-2 łyżki wody lub świeżego soku pomarańczowego, jeśli potrawa wydaje się zbyt sucha (jabłka długo przechowywane z czasem tracą soczystość).tarte jabłka
  4. Przełóż do ładnej miseczki i posyp z wierzchu łyżką mielonych orzechów. I już nie mieszaj 🙂

muesli dr Birchera

Gotowe muesli dr Birchera można spożyć ze smakiem na początku śniadania lub kolacji, dla zdrowia i przyjemności. Koniecznie spróbuj takiej podstawowej wersji, dowolne modyfikacje można wprowadzić później. Gwarantuję jednak, że nawet ta najprostsza posmakuje Ci na pewno!

Smacznego i na zdrowie!

muesli dr Birchera

PS. W tym wpisie znajdziesz wszystkie założenia teoretyczne związane z przygotowaniem i jedzeniem prawdziwego muesli:

Muesli dr Birchera – prawdziwy przepis

A tu – inne zaskakujące – tym razem gotowane – znakomitości dla zdrowia:

Congee z kaszy jaglanej i koktajl jagodowy

Laba congee na Święto Oświeconego Buddy

Rosół rozgrzewający ciało i duszę – zupy mocy

jabłka na muesli

2 thoughts on “Muesli dr Birchera – prawdziwy przepis 2

  1. Super sprawa! Bardzo ciekawy wpis. Na pewno jutro wypróbuję. Może i moje niemowlę polubi. Dziękuję! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *