Lemoniada truskawkowa i kefir wodny

Bardzo przyjemna do popijania w gorące dni jest domowa lemoniada truskawkowa. Niezbyt słodka, musująca, pełna dobroczynnych mikroorganizmów. Orzeźwiająca. Zdrowa. Pyszna! Pomysł na jej wykonanie przywiozłam ze Zlotu Zielarskiego, gdzie o różnych napojach probiotycznych opowiadały Gosia i Kaja z Mead Ladies. Od nich też dostałam mój zaczątek do produkcji kefiru wodnego.

lemoniada truskawkowa

Kefir wodny

Algi, kryształy japońskie, water kefir crystals – to popularne nazwy zbitych kolonii bakterii (Lactobacillus, Streptococcus, Pedicoccus i Leuconostoc) oraz drożdży (m.in. Saccharomyces, Candida, Kloeckera). Te unikalne organizmy symbiotyczne wytwarzają kefir wodny. On zaś zawiera dwutlenek węgla, alkohol etylowy (odrobinę) i kwas mlekowy. Ziarna kefiru wodnego mają postać przejrzystych kryształków. Do wytworzenia kefiru potrzebują tylko dobrej wody, cukru i paru suszonych owoców (rodzynki, morele, figi, daktyle), najlepiej ekologicznych.

lemoniada truskawkowa

Wodny kefir jest źródłem witamin B1, B6, B12. Wpływa na metabolizm, funkcje wątroby, system odpornościowy, a także pomaga zwalczyć chroniczny stan zapalny. Zewnętrznie stosuje się go w celach antybakteryjnych i antygrzybicznych. O licznych zaletach tego napoju można znaleźć w internecie wielką ilość informacji, z których wynika, że jest lekiem na wszystkie bolączki. Czy rzeczywiście pomaga na wszystko – nie wiem, nie miałam okazji sprawdzić, ale jedno jest pewne – kefir wodny to doskonały probiotyk. Nie każdy może spożywać fermentowane napoje mleczne, nie każdy dobrze trawi surowe kiszone ogórki czy kapustę. W tej sytuacji warto sięgnąć po kefir wodny, aby sprawdzić, jak wpływa on na Twój organizm. Zapewne o wiele lepiej, niż kefir z mleka. A lemoniada truskawkowa wykonana z jego udziałem jest smacznym materiałem do testu!

lemoniada truskawkowa

Najpierw kefir wodny, później lemoniada truskawkowa

Pierwszym krokiem do wykonania lemoniady jest uzyskanie kefiru wodnego. Jak już wspomniałam – ja dostałam kryształki kefirowe na zlocie, ale bez trudu można je kupić przez Internet. Moja porcja jest na razie malutka, dziewczyny obdzieliły algami wielu chętnych, ale kryształy podobno szybko przyrastają i mam nadzieję, że wkrótce ja także będę mogła podzielić się z kimś chętnym. Przystępujemy zatem do wykonania kefiru wodnego (podaję proporcje na moją niedużą porcję kryształków, w miarę ich przyrastania ilość składników trzeba będzie zwiększyć):

  • 1 łyżka kryształów kefirowych
  • 0,5 litra wody (jak zwykle – mineralnej, filtrowanej, źródlanej…)
  • 2 łyżeczki cukru
  • kilka rodzynek albo morela suszona, figa, daktyl – najlepiej ekologiczne

Hodowla alg jest bardzo prosta. W wodzie rozpuszczamy cukier (miód się nie nadaje, bo ma własności przeciwbakteryjne, ksylitol zaś wstrzymuje fermentację), dodajemy suszone owoce i nasze kryształki. Przykrywamy słoik ściereczką lub ręcznikiem papierowym, zabezpieczamy gumką. Pozostawiamy na 24-48 godzin w temperaturze pokojowej. Warto sprawdzić, czy woda jest już lekko kwaskowa, jeśli tak – odcedzamy kryształy na sitku, wyrzucamy owoce, przepłukujemy zawartość sitka (nie trzeba płukać za każdym razem) i umieszczamy w świeżej wodzie z cukrem i bakaliami. I tak dalej…

lemoniada truskawkowa

Świeży nastaw

Kefir wodny – podstawowe uwagi

Ważne jest, aby ziarna kefirowe nie miały kontaktu z metalem, dlatego przy ich obsłudze używamy wyłącznie naczyń szklanych lub ceramicznych, plastikowego sitka i łyżki plastikowej, drewnianej bądź ze stali nierdzewnej. Raz na jakiś czas warto dodać do wody trochę melasy, która odżywi algi, lub nieco wapnia z suplementu. W ten sposób kryształki się wzmocnią. W trakcie fermentacji ilość ziaren stopniowo wzrasta.

lemoniada truskawkowa

Świeży kefir wodny, gotowy do picia lub podjęcia wtórnej fermentacji

Odcedzony kefir wodny można pić od razu, choć nie jest to szczyt pyszności, można też dodawać go do miksowanych koktajli. Należy go przechowywać w lodówce. Ale możemy się też pobawić smakiem! Mamy teraz cudowny czas dojrzewania truskawek, więc z naszego kefiru może powstać lemoniada truskawkowa. Jak tego dokonać? Cóż, wystarczy mieć truskawki, kefir wodny i czarodziejską różdżkę 🙂

lemoniada truskawkowa

Tym razem robię lemoniadę w plastikowej butelce z szeroką szyjką – nie chciało mi się znów wciskać truskawek do wąskiego otworu butelki szklanej…

Lemoniada truskawkowa z kefiru wodnego – wtórna fermentacja

Nie, to żart, różdżka nie będzie Ci potrzebna! Należy tylko trochę pokroić truskawki (na połówki lub ćwiartki) i umieścić je w butelce (myślę, że słoik też się nada, ale butelka wygląda ładniej, prawda?), zalać odcedzonym kefirem, szczelnie zamknąć naczynie i pozostawić w temperaturze pokojowej na kilka dni. Pamiętaj zostawić sporo miejsca, aby miały gdzie gromadzić się wytworzone w procesie fermentacji gazy. Trzeba też butelkę odgazować co jakiś czas, szklaną częściej, plastikową rzadziej (o odgazowywaniu pisałam tutaj) i próbować, czy lemoniada nabrała smaku, jaki lubisz. Czas potrzebny na wtórną fermentację zależy od temperatury otoczenia i od Twoich upodobań. Zwykle po 2-3 dniach lemoniada truskawkowa przyjemnie bąbelkuje i jest gotowa do picia. Warto schłodzić ją przed spożyciem. No i generalnie przechowywać w lodówce. Gdy będzie dłużej przechowywana, też trzeba ją od czasu do czasu odgazować. Życzę wszystkim udanych eksperymentów!

lemoniada truskawkowa

Widzisz bąbelki? Ten napój żyje i służy naszemu zdrowiu. I jest pyszny!!!

lemoniada truskawkowa

Co jeszcze z kefiru wodnego? Na przykład to:

Oranżada domowa i więcej o probiotykach

Probiotyki – dlaczego są ważne dla zdrowia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *