Łatwy chleb na drożdżach

Chleb kupowany w sklepie rzadko spełnia nasze oczekiwania. Może lepiej więc upiec go w domu? No pewnie! Czy wiesz, jak prosto piecze się łatwy chleb na drożdżach?

Chleb piekę w domu już od paru lat. A właściwie różne chlebki – chleb na drożdżach i na zakwasie, toskański bez soli i bagietki, orkiszowy i owsiany, i mieszane oczywiście też. Najłatwiejszy do upieczenia jest chleb drożdżowy, czyli chleb na drożdżach. Nie trzeba mieć zakwasu.
Najczęściej wypiekam taki najprostszy, który nie wymaga zagniatania i pracy nad nim, ani też wielu skomplikowanych składników. Ten chlebek robi się sam! Tak naprawdę potrzebuję kilku produktów najwyższej jakości i… czasu!

chleb na drożdżach

Na najłatwiejszy chleb na drożdżach potrzebne będą:

  • 150 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 450 g mąki orkiszowej jasnej typ 700 (lub zamiennie zwykłej mąki pszennej)
  • 2 płaskie łyżeczki dobrej soli kamiennej (używam kłodawskiej niejodowanej)
  • 1/4 łyżeczki drożdży liofilizowanych/suszonych albo grudka świeżych
  • prawie 0,5 litra letniej wody
  • opcjonalnie – garść dodatków (słonecznik, siemię lniane, jakieś zioła itp.)
  • miska z przykrywą, drewniana łyżka, forma do pieczenia, olej do smarowania keksówki, piekarnik 🙂

chleb na drożdżach

Prosty chleb na drożdżach – przygotowanie

  1. Późnym wieczorem wsyp do miski 150 g mąki żytniej razowej, następnie jasnej mąki orkiszowej (ewentualnie pszennej) dodaj tyle, aby w sumie było 600 g (czyli w tym wypadku 450 g).
  2. Dodaj dwie płaskie łyżeczki morskiej soli (około 10 g) oraz szczyptę liofilizowanych drożdży, myślę, że około 1/4 łyżeczki. Można też dodać grudkę drożdży świeżych zamiast liofilizowanych/suszonych, ale ja zawsze zapominam kupić świeże drożdże…
  3. Składniki trzeba wymieszać na sucho, po czym wlać do nich PRAWIE 0,5 litra letniej wody z kranu i jeszcze raz wymieszać łyżką. Tej wody zawsze przygotowuję sobie dzbanek 0,5-litrowy, ale nigdy nie wlewam całej porcji. Ilość potrzebnej wody zależy od proporcji zastosowanej mąki i od jej wilgotności. Wody ma być tyle, aby ciasto dało się wymieszać i było mokre, ale w żadnym wypadku nie płynne – w misce przybiera postać „glinianej grudy”.
  4. Przykryj miskę szczelnie i zaprzęgnij do pracy CZAS.

Już w trakcie wyrastania, ale przed pieczeniem moje ciasto na chleb na drożdżach wygląda tak:

chleb na drożdżach

Chleb najłatwiejszy – pieczenie

Ciasto powinno wyrastać 12-24 godzin, najlepiej około 18. W tym czasie drożdże namnażają się, ciasto się rozluźnia, lekko zakwasza i wyrasta. Teraz łatwo je wygarnąć przy pomocy silikonowej szpatułki do wysmarowanej olejem keksówki o wymiarach 23,5×13,3×6,99 cm (mam Wiltona, gorąco polecam!).

ciasto na chlebForemkę wstawiam do piekarnika nagrzanego do 40-50 stopni, bo w kuchni jest zbyt chłodno do wyrastania ciasta. Latem chlebek świetnie wyrasta na kuchennym blacie. Teraz też pewnie by wyrósł, ale potrzebowałby znacznie więcej CZASU…

łatwy chlebGdy ciasto wypełni foremkę, a nawet trochę ją przerośnie, wyjmuję je z piekarnika, a ten nagrzewam do maksymalnej temperatury (u mnie to 250 stopni, z termoobiegiem). Tuż przed pieczeniem spryskuję powierzchnię chlebka wodą. Przy wstawianiu formy do pieca temperatura trochę spadnie, ale to dobrze, bo na początek chleb potrzebuje 230 stopni, teraz już bez termoobiegu, więc trzeba go wyłączyć. Po 15-16 minutach zmniejszam temperaturę do 210 i zostawiam chlebek na kolejne 45 minut w piekarniku.

najłatwiejszy chlebPo upływie tego czasu chleb będzie gotowy – upieczony, pachnący, z chrupiącą skórką. Trzeba go wyjąć z keksówki i ostudzić na kratce. Ale mnie czasem opanowuje łakomstwo i w środku nocy odkrawam chrupiącą kromkę, i jeszcze ciepłą smaruję masłem, i zjadam… Mmmm – mówię Ci, poezja! Aha, po takim grzesznym wybryku na śniadanie zawsze piję zielony koktajl (przepisy znajdziesz tutaj). Chleba już nie muszę jeść.

PS Jak już wcześniej wspomniałam, mąkę orkiszową można zastąpić najtańszą mąką pszenną. Ale ja pszennej mąki nie kupuję już od bardzo dawna, zakochałam się w orkiszowej i gorąco ją polecam!

chleb na drożdżach

Warto również upiec inne łatwe chleby, które przedstawiam poniżej:

Chleb najprostszy (orkiszowy)

Chleb z pokrzywą

Chleb gryczany najprościej

Najprostsze bagietki

I jeszcze przepis na wykorzystanie czerstwego chleba, bo przecież nic nie może się zmarnować – smacznego!

Panzanella – najlepszy sposób na czerstwy chleb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *