Syrop miętowy

Od wielu lat mam w ogrodzie miętę pieprzową, ale syrop miętowy robię pierwszy raz. Bo zawsze używałam listków mięty na świeżo oraz suszyłam na zimę i to mi wystarczało. Jednak właśnie niedawno ponownie przyrządzałam mój idealny na lato syrop lawendowy i wpadła mi do głowy pewna myśl – a gdyby tak użyć mięty? I tym sposobem robię teraz syrop miętowy, którego dotychczas nie znałam i nawet nie wiedziałam, że chcę go mieć. Tak oto tworzy się nieznana wcześniej potrzeba. Uważaj, bo w ten sam sposób stwarza się klientów – wystarczy uświadomić człowiekowi jakąś potrzebę, o której wcześniej nie miał pojęcia. Na przykład – nagle okazuje się, że potrzebujesz wypasionego kosmetyku na cellulitis albo na talię osy… U mnie to tylko syrop miętowy, ale kto wie, do czego może nas zachęcić sprawny marketing?

syrop miętowy

Przedstawiam więc eksperymentalny przepis na syrop miętowy, który doda rześkiego smaku wszelkim domowym deserom. A jeśli lubisz orzeźwiające lemoniady i drinki z miętą (jak na przykład kubańskie mojito), to od razu przygotuj podwójną porcję, bo syrop zapewne zniknie w okamgnieniu. Oprócz drinków i napojów chłodzących możesz go dodać również do szklanki zielonej herbaty, aby uzyskać efekt podobny do orzeźwiającej marokańskiej herbaty z miętą. Pamiętasz mój wpis o herbacie marokańskiej? Znajdziesz go tutaj – klik. Jest idealna na afrykańskie upały i świetnie gasi pragnienie, choć pije się ją na gorąco. I w dodatku bardzo słodką.

Herbata marokańska

Syrop miętowy – skład

*Można użyć niemal każdego gatunku i odmiany mięty, z małymi wyjątkami. Ryzykowne jest np. użycie mięty polej (Mentha pulegium), ponieważ może ona wywołać bardzo silną reakcję organizmu. Niektóre źródła piszą wręcz, że jest trująca, w co nie chce mi się wierzyć, skoro jada się ją w kuchniach wielu narodów. Ale uważam, że skoro otaczają ją takie kontrowersje, to lepiej nie ryzykować. O rozmaitych miętach i ich zastosowaniu kosmetycznym i medycznym warto poczytać u doktora Różańskiego, tutaj (klik).

mięta pieprzowa

Przygotowanie syropu

  1. Z wody i cukru ugotuj syrop.syrop cukrowy
  2. Do gorącego syropu włóż świeże i pachnące gałązki mięty. Powinno ich być około 30-50 (zależnie od wielkości), a w praktyce – tyle, ile się uda zatopić w gorącym syropie. Bo im więcej użyjesz mięty, tym bardziej esencjonalny i miętowy efekt uzyskasz. Ja swoją miętę wraz z łodyżkami pokroiłam na mniejsze kawałki, żeby było łatwiej. Ale nie używałam zdrewniałych pędów, tylko kwitnące wierzchołki o zdrowych liściach.syrop miętowy
  3. Zioła pozostaw w syropie na około 24 godziny, a następnie odcedź. Postaraj się jak najlepiej odcisnąć miętę, aby odzyskać z niej maksimum smaku.mięta
  4. Do odcedzonego syropu dodaj kwas cytrynowy lub askorbinowy, ale jeśli masz wątpliwości, bo bardzo boisz się tej „chemii”, to możesz dodać sok z jednej cytryny.kwas askorbinowy
  5. Przecedzony syrop miętowy zagotuj i gorący przelej do wyparzonych butelek lub słoiczków. Zakręcaj od razu wyparzonymi nakrętkami. Przykryj słoiki i butelki jakimś kocykiem, aby mogły stygnąć powoli.

wyparzone naczynia

Tak przygotowany syrop miętowy możesz od razu opisać i wynieść do spiżarni, a następnie przynosić do kuchni w razie potrzeby. Możesz też zaraz po przygotowaniu i schłodzeniu w lodówce użyć go do polania dowolnego deseru. Albo do przyrządzenia jakiegoś zimnego lub gorącego napoju. Z podanej porcji otrzymałam 5 i pół butelki, każda o pojemności 250 ml. I tu jeszcze jedna ważna uwaga – domowy syrop miętowy zawsze ma taki kolor, jaki widzisz na zdjęciach. To jest naturalne, że syrop wygląda trochę jak herbata miętowa. Piękne, zielone syropy, które dostępne są w sklepach, zawdzięczają swój kolor sztucznym barwnikom, więc nie daj się nabrać. Twój własny syrop miętowy smakuje równie dobrze, choć nie jest zielony.

syrop miętowy

Smacznego!

syrop miętowy

PS. A poniżej znajdziesz niektóre inne opublikowane na blogu przepisy na syropy ziołowe i owocowe:

Syrop z owoców czarnego bzu i sok z czarnego bzu

Syrop lawendowy

Owoce czeremchy – skarbnica zdrowia

Syrop z kwiatów lipy

W malinowym chruśniaku – syrop malinowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *