Napój pietruszkowy probiotyczny

Napój pietruszkowy już dawno podpatrzyłam u Pozytywnie Zakiszonych. Niestety, nie znajdziesz przepisu na ich blogu, bo są ostatnio strasznie zapracowani. Przeczytałam o tym kwasie na zakiszonej stronie facebookowej już ze dwa lata temu i na szczęście zapamiętałam (czyli zapisałam w zakładkach). Dzięki temu mogę przytoczyć wpis Iwony i Krzysztofa z wielką dokładnością. A ponieważ nie wiem, czy planują pietruszkowy wpis na swoim blogu – postanowiłam udostępnić go tutaj. Teraz zacznie się pisanie kursywą, czyli cytat z Facebooka Pozytywnie Zakiszonych (z moimi minimalnymi redakcyjnymi poprawkami). Dziękuję Wam, Iwonko i Krzyśku, za nieustającą inspirację i ogrom wiedzy!

probiotyczny napój pietruszkowy

Probiotyczny napój pietruszkowy Pozytywnie Zakiszonych

Dziś o kiszonce, którą robimy ze względu na zalewę. Mowa o pietruszce korzeniowej. To warzywo jest dość niedoceniane w kuchni i wielu kojarzy się jedynie z włoszczyzną. Okazuje się jednak, że suszony korzeń pietruszki ma zastosowanie w zielarstwie!

Ułatwia przyswajanie i trawienie pokarmów, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Stosuje się go przy zaburzeniach trawienia, łaknienia, wzdęciach, bólach brzucha, a nawet wspomagająco w przewlekłym zapaleniu trzustki.

napój pietruszkowy

Ale zaraz, zaraz, napar z suszonego korzenia pietruszki? Fuj!

Czy nie lepiej twierdzenie Hipokratesa: „niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem” wprowadzić w życie? I zrobić pyszny i – jak się okazuje – niezwykle zdrowy napój probiotyczny z pietruszki? A robi się go bardzo łatwo!

Korzeń pietruszki płuczemy w wodzie, możemy również go obrać, ale niekoniecznie. Jeśli mamy pietruszkę z własnego ogrodu, to polecam tylko porządnie opłukać z ziemi.
Umieszczamy w słoju, dodajemy przyprawy: liść laurowy, koper włoski, chrzan, czosnek, ziele angielskie (skład przypraw nie jest przypadkowy, wszystkie one również wspomagają trawienie).

Zalewamy solanką 1,5 %, to znaczy używamy 15 gramów soli na 1 litr wody.

uwaga na sól

My stosujemy wodę kranową, filtrowaną w filtrze z węgla aktywnego, ale równie dobrze może być woda mineralna lub przegotowana kranówka.
Zabieg filtrowania lub gotowania wody ma na celu pozbycie się z wody zawartości chloru, który jest wiązany przez węgiel aktywny lub uwalniany podczas gotowania.

Słoik z pietruszką zakręcamy nakrętką, odstawiamy w ciepłe miejsce. I już po tygodniu mamy pyszny napój probiotyczny o wspomnianych wyżej właściwościach zdrowotnych. Po tygodniu napój pietruszkowy zlewamy do butelek, pozostawiając małą ilość na dnie, a słoik zalewamy solanką jeszcze raz. Taki sok jest lekko musujący, pyszny bez żadnych dodatków. Ale u nas w domu używamy go do rozcieńczania soku pomidorowego w stosunku 1 część soku z pietruszki na 2 części soku pomidorowego.

sok pomidorowy

A co z kiszonym korzeniem pietruszki?

Nie bójcie się, nie będziemy kazali wam go jeść na surowo, choć jeśli ktoś lubi….

My robimy z niej bardzo dobry krem pietruszkowy, który w zależności od konsystencji i dodatków, może być podawany w postaci zupy do obiadu albo z dodatkiem chrzanu stanowić wykwintny sos do mięs. 

Kierując się powyższymi wskazówkami nastawiłam własny napój pietruszkowy. Probiotyczny na maksa i do granic wytrzymałości. 😀 Uwaga, będzie trochę powtórek, ale chcę, żeby na pewno wszystko było jasne. Bo kwas pietruszkowy jest naprawdę pyszny i wart przygotowania.

korzeń i natka pietruszki

Pietruszka zwyczajna (Apium petroselinum) w fitoterapii (źródło)

Surowcami farmaceutycznymi są: korzeń, liść i owoc pietruszki – Radix, Folium et Fructus Petroselini. Składniki pietruszki zwiększają przepływ krwi przez nerki, nasilają przesączanie moczu w kłębuszkach nerkowych, rozkurczają mięśnie gładkie układu moczowego i działają antyseptycznie w drogach moczowych. Działają również rozkurczowo na miocyty gładkie przewodu pokarmowego i pobudzająco na wydzielanie soków trawiennych. Posiadają również właściwości żółciopędne i napotne. Dr M.T Schnirer (1927 r.) i dr R. Franck (1939 r.) na sporządzenie naparu zalecają wziąć 10-25 g rozdrobnionego korzenia lub 5-15 g rozdrobnionych owoców pietruszki na 100 g wody wrzącej. Taką dawkę należy wypić małymi porcjami w ciągu dnia. Myślę, że ten właśnie napar miał na myśli Krzysiek, wymyślając zamiast niego apetyczny napój pietruszkowy. Bo kto by chętnie pił taki zwyczajny napar? Herbatka z pietruszki? Bleee!

probiotyczny napój pietruszkowy

Ważna sprawa – przetworów w pietruszki nie należy polecać kobietom w ciąży oraz karmiącym.

Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z korzenia pietruszki działają wybielająco i antyseptycznie na skórę. To może być ważna informacja dla osób formułujących receptury kosmetyczne.

Uwaga! Przedawkowanie alkoholowych wyciągów, jak i olejku z pietruszki objawia się podrażnieniem nerek, białkomoczem, halucynacjami, oszołomieniem, zawrotami głowy, pobudzeniem ruchowym, bólem brzucha, nudnościami, uderzeniami gorąca i potami. Jest to spowodowane wpływem mirystycyny i apiolu na układ nerwowy. Ale w fermentowanym napoju przedawkowanie substancji aktywnych na szczęście nam nie grozi 🙂 Co innego sól, o czym wspominam pod koniec.

pasternak
Pasternak – z niego też można zrobić napój , ale będzie on miał inne właściwości prozdrowotne. Jednak na pewno będzie probiotykiem.

Mój probiotyczny napój pietruszkowy – skład (na słój 4,25l)

  • 1 kg pietruszki korzeniowej
  • kilka ząbków czosnku, obranych i pokrojonych wzdłuż na plasterki
  • kilka liści laurowych
  • garstka ziela angielskiego
  • garstka nasion kopru włoskiego
  • opcjonalnie korzeń chrzanu (nie miałam, bo zima, więc nie użyłam chrzanu, ale w sezonie dodam na pewno)
  • woda z filtra odwróconej osmozy albo każda dowolna woda opisana wyżej przez Krzysztofa – około 3,5 litra
  • sól, najlepiej kłodawska niejodowana w ilości 15 g na każdy litr wody

napój pietruszkowy

Napój pietruszkowy – wykonanie

  1. Korzenie pietruszki umyj i obierz ze skórek.* Obierki warto zachować na później i ugotować z ich udziałem przepyszny, esencjonalny bulion z obierek i resztek warzyw (przepis znajdziesz tutaj).obierki warzywne na bulion
  2. Pietruszki, czosnek, liście laurowe, nasiona kopru włoskiego, ziele angielskie i ewentualnie chrzan włóż do dużego słoika, mój ma pojemność 4,25 litra. Zalej solanką, zakręć słoik. Pozostaw w temperaturze pokojowej (czyli na kuchennym blacie) na tydzień.napój pietruszkowy
  3. Po tym czasie możesz już zlać kwas pietruszkowy do butelek, zostawiając niewielką ilość na dnie słoja. Pietruszki można ponownie zalać solanką, jak sugeruje Krzysztof, i znów pozostawić na tydzień do fermentacji.

Ważna uwaga

Ze względu na dość sporą zawartość soli w gotowym napoju, warto go rozcieńczyć przed piciem. Do 1 części gotowego kwasu proponuję dodać 1-2 części wody. Lepiej wypijać dziennie nie więcej niż 1 szklankę takiego rozrzedzonego kwasu, a jeśli bardzo Ci smakuje nierozcieńczony napój – wypijaj najwyżej pół szklanki na dzień. Trzeba pamiętać, że ma w sobie sól, więc nie wolno pić go szklankami! Zdrowe bakterie zawarte nawet w tej połowie szklanki wystarczą w codziennej diecie, trzeba tylko dostarczać je systematycznie.

korzenie pietruszki w solance

*Warto przed obraniem pietruszek odciąć górną końcówkę wraz z nieco grubszą częścią korzenia niż zazwyczaj, zwłaszcza teraz, zimową porą. Z tych odciętych końcówek organizuję mini ogródek, a raczej ogródeczek. Układam odcięte fragmenty w jakimś płaskim naczyniu i systematycznie podlewam niewielką ilością wody. Tylko tyle, by nie wyschły, ale nie aż tyle, by zgniły. W krótkim czasie pietruszki wypuszczą młodziutką natkę. Oczywiście, nie można liczyć na bujny las zielonych liści, ale w zimie każda najmniejsza ilość świeżej zieleniny jest nie do pogardzenia, prawda? Więc zamiast od razu wyrzucić te resztki, warto coś jeszcze z nich wyhodować. W dogodnym momencie można oskubać zieloną pietruszkę, a korzonki przeznaczyć na kompost.

natka pietruszki

Smacznego i – na zdrowie!

napój z pietruszki

kwas pietruszkowy

PS. Poniżej znajdziesz przepisy na inne zdrowotne kwasy z włoszczyzną. I kapusta na deser 😀

Kwas z buraków i włoszczyzny

Kwas z włoszczyzny – napój probiotyczny

Kiszony sok z kapusty

22 thoughts on “Napój pietruszkowy probiotyczny

  1. Świetny przepis, a co będzie jak pomylę z pasternakiem tak obecnym wszędzie w sklepach. ? Wiem jak je odróżniać, pytam czy tez się nada ?
    Barbara

    1. Pasternak też się nada. Napój może trochę różnić się smakiem no i właściwości leczniczych pietruszki nie będzie w takim kwasie, ale jako probiotyk i po prostu smaczny napój – może być nastawiony na pasternaku. Rób bez obaw 🙂

  2. Bardzo dziękuję za przepis, mamy swoją pietruszkę 🙂 Pozdrawiam właścicielkę wspaniałego bloga!

    1. Swoja pietruszka to największy skarb! Nam się nie udała w ubiegłym roku. Muszę więc polegać na sklepowej, ale też daje radę 🙂 Pozdrawiam!

  3. Ja też hoduję warzywka w swoim przydomowym. Jak zwykle rewelacyjny wpis i przepis wyjątkowy. Nie wiem czy wykonam (chociaż wiele przetworów robię). Trochę się boję 🙂 bo w sumie zdrowi jesteśmy. Ale Ciebie Hajduczku niezmiennie podziwiam! Serdeczności zostawiam Pola 🙂

    1. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie – takie są zalecenia zielarzy, a ja tylko za nimi powtarzam. Na pewno mają podstawy, by dawać takie wskazówki. A może to tylko ostrożność?

    2. Apiol zawarty w piertuszce wykazuje również działanie psychoaktywne i nie tylko. U kobiet może powodować skurcze i bóle macicy (a u ciężarnych doprowadzić do poronienia), a także wywoływać lub wzmagać krwawienia miesięczne, pod warunkiem podawania wyciągów z owoców pietruszki i oleju z nasion pietruszki w zbyt dużych dawkach lub przez dłuższy czas. W związku z tym nie należy podawać ich kobietom w ciąży, a także małym dzieciom.

  4. Hajduczku, zrobiłam to! Zakisiło się szybko i bez żadnego problemu, a z „czapeczek” też wyrosła mi natka. Jednak jest troszkę słone, więc pijemy z sokiem z buraków. Bardzo dziękuję!

    1. Ja będę dziś nastawiać kolejną porcję i tym razem dodam trochę mniej soli. Dla mnie też napój był odrobinkę zbyt słony, a to tylko 1,5%…

    1. Niekoniecznie. Nam się zdarza popijać pomiędzy posiłkami jak i do posiłku, pół szklanki będzie w sam raz.

  5. Ło Matko!!!
    Jak dobrze że jesteś Hajduczku!
    Zaczynam czytać tego bloga jak powieść🙂
    Szukam pomysłu na nać pietruszki.póki co suszyłam.

    1. Można jeszcze mrozić całą lub posiekaną, zrobić coś w rodzaju pesto, a jeśli zrobisz je w większej ilości, to też najlepiej zamrozić w małych słoiczkach. Można natkę dodawać do każdej kiszonki i marynaty – w Rosji, Ukrainie i na Kaukazie tak robią – do każdego słoika idzie garść natki i garść koperku. I jeszcze lemoniada pietruszkowa – garść listków pietruszki, jedna cytryna bio ze skórką, ale bez pestek, trochę cukru (2-3 łyżki) i litr wody – należy zmiksować na wysokich obrotach. Wodę możesz częściowo zastąpić kostkami lodu.
      To tak na szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *