Jasnota purpurowa dla zdrowia

W naszym najbliższym otoczeniu rośnie jasnota purpurowa. Nie znamy jej, nie dostrzegamy, choć to przyjazne dla naszego zdrowia ziółko rośnie dosłownie wszędzie! Różne jasnoty, a szczególnie jasnota purpurowa, otaczają nas ze wszystkich stron.jasnota purpurowaTo skromne, choć piękne ziółko rośnie na poboczach dróg, na parkingach, nieco zaniedbanych trawnikach, w sadach, na miedzach, ścierniskach, rumowiskach, przy ogrodzeniach, w zaroślach, w rowach, na stanowiskach ruderalnych. Jest spokrewniona z jasnotą białą, jasnotą gajowcem, jasnotą różową i jasnotą plamistą (wszystkie są roślinami leczniczymi), a wszystkie one należą do rodziny jasnotowatych, dawniej wargowych. Tworzy ją ok. 50 gatunków roślin jednorocznych lub dwuletnich występujących w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

jasnota purpurowa

jasnota purpurowaJasnota odznacza się charakterystycznym, silnym, dość nieprzyjemnym zapachem. Ale w zamian…

Co oferuje nam jasnota purpurowa?

Jasnota działa korzystnie na układ trawienny, hamuje stany zapalne oraz skurcze mięśni gładkich. Stosowana jest do wzmocnienia wydzielania soku żołądkowego, żółci i soku trzustkowego. Podnosi kwasowość soku żołądkowego. Działa przeciwzapalnie oraz ochronnie na wątrobę. Hamuje rozwój bakterii i grzybów. Działa leczniczo na problemy menstruacyjne, a także na nieżyty górnych dróg oddechowych. Zmniejsza napięcie mięśni szkieletowych.

jasnota purpurowaWedług Inez Herbiness wystarczy się schylić i rwać. A warto rwać, ponieważ:

 • jasnota łagodzi bóle głowy, jest nawet polecana przy migrenach
 • rozluźnia mięśnie szkieletowe – pomaga rozładować stres i przynosi ulgę w przypadku bólu kręgosłupa
 • zmniejsza napięcie ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu obniża nieco ciśnienie krwi
 • jest wartościowym warzywem – można ją stosować w sałatkach, zupach czy zapiekankach.

Zbieram jasnotę purpurową, aby wysuszyć ją na herbatkę wspomagającą trawienie białek, gdyż podnosi ona kwasowość soku żołądkowego. W naparach warto połączyć jasnotę purpurową z rumiankiem, krwawnikiem czy selerem – wzmocnią działanie i poprawią smak napoju.

jasnota purpurowa

Co – prócz suszenia – można zrobić z jasnotą?

Na pewno nastawię ocet jasnotowy – łyżka tego specyfiku dodana do szklanki wody i wypita przed jedzeniem wspaniale zakwasi żołądek i tym samym wspomoże trawienie.

Część zebranego ziela (zbieramy kwitnące szczyty pędów) zaleję 3 częściami gorącego alkoholu 40%, aby uzyskać intrakt. Będę go wytrawiać 7-14 dni, a potem sprawdzę, czy pomoże w przypadku migreny na tle nerwowym, dodany w ilości 10-15 ml w 100 ml wody z miodem, jak zaleca dr Różański. Intrakt ze świeżego ziela jasnoty purpurowej działa wyraźnie uspokajająco i przeciwskurczowo.

jasnota purpurowaWarto ją też stosować w dolegliwościach kobiecych, ponieważ hamuje nadmierne krwawienia miesiączkowe, znosi białe upławy. Zmniejsza dolegliwości miesiączkowe, podobnie jak jasnota biała.

Chyba przyznasz, droga Czytelniczko i drogi Czytelniku, że warto zwrócić uwagę na to powszechnie występujące ziółko. Pamiętaj tylko, że jasnota purpurowa – jak wszystkie zioła – powinna być zbierana z dala od uczęszczanych dróg i innych źródeł toksyn. Tylko wtedy przysłuży się Twojemu zdrowiu!

Poniżej znajdziesz recepturę i sposób wykonania nalewki z jasnoty:

Jasnota purpurowa-nalewka na ból głowy i rozluźnienie mięśni

jasnota purpurowa

11 thoughts on “Jasnota purpurowa dla zdrowia

  1. Różowa wygląda inaczej, ma inny kształt liści i kolor jest bardziej czerwony niż fioletowy. Te zdjęcia przedstawiają jasnotę purpurową

 1. No właśnie… jak odróżnić jasnota różowa od purpurowej ? Słyszałem ze jasnota różowa ma właściwości toksyczne…

  1. Łatwo je rozróżnić po kształcie liści i umiejscowieniu kwiatów. Jasnota różowa ma charakterystyczne kwiatki, takie sterczące w górę, jakby zadzierały nosa 😀 oraz lekko zaokrąglone liście. Jak się raz zobaczyło na żywo przynajmniej jedną z nich, to już nie sposób się pomylić 🙂
   Serdecznie rekomenduję zapoznać się ze stronami z wirtualnego atlasu roślin. Jest bardzo bogato ilustrowany, a na zdjęciach dokładnie widać różnice między gatunkami.
   Tutaj jasnota purpurowa: https://atlas.roslin.pl/plant/7263
   A tutaj różowa: https://atlas.roslin.pl/plant/7258

   Co do toksyczności – atlas podaje następującą informację: “Toksyczne własności wykazuje jednakże tylko w Australii, gdzie jest gatunkiem zawleczonym. Występuje tam jej lokalna odmiana. Na jej trucizny najbardziej wrażliwe są konie.” Tak więc – chyba nie ma czego się bać 🙂

   1. Sprawdzałem, te na zdjęciach to jasnota purpurowa.
    Podstawowe różnice – bo niektórzy mylą z jasnotą różową:

    Jasnota purpurowa ma liście bardziej sercowato-trójkątne, u różowej liście są jakby poszarpanym kołem.

    Druga różnica – u jasnoty purpurowej często górne liście są brudno-bordowe, purpurowe.

    Trzecia – u jasnoty purpurowej liście mają niemiły, ‘dziki’, intensywny zapach. Różowa – jest bez wyraźnego zapachu.

  1. Nie znam nikogo, kto by ją jadł, bo ma niezbyt zachęcający zapach, więc nie wiem, czy Ci posmakuje. Ale możesz spróbować. W każdym razie nie jadłabym łodyżek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *