Krupnik jaglany z zieleniną, odkwaszający

Przy okazji sprzątania lodówki ugotowałam krupnik jaglany. Sprzątanie lodówki to taka akcja, w czasie której zużywam rozmaitości znalezione w lodówce, ale można dorzucać i inne produkty. Tym razem w lodówce zalegała włoszczyzna i naprawdę nastał ostatni moment, żeby ją zagospodarować. A że od jakiegoś czasu chodził za mną krupnik jaglany, postanowiłam z włoszczyzny ugotować zupę. Sama nie wiem, dlaczego naszła mnie ochota akurat na krupnik? Na dworze wciąż jeszcze panują wrześniowe upały, a mnie się krupniku zachciało! Może mój organizm domaga się oczyszczenia i odkwaszenia?

krupnik jaglany

Krupnik jaglany – zasadotwórcza zupa

Taka zupa wzmacnia system odpornościowy i łagodzi problemy trawienne. W czasie odtruwania poleca się ją jeść nawet do 5 razy dziennie, zamiast innych posiłków. Działa zasadotwórczo, co przy zwyczajnej naszej diecie okazuje się zbawienne. Jest doskonała również na kaca. 🙂krupnik jaglany

Gotując krupnik jaglany wykorzystałam odkwaszające organizm działanie warzyw oraz kaszy jaglanej, jedynej zasadotwórczej pośród kasz. I na dodatek bezglutenowej! Kasza jaglana zawiera rzadko występującą w produktach spożywczych krzemionkę, mającą leczniczy wpływ na cały organizm, między innymi na stawy (znacznie więcej o krzemie pisałam tutaj, warto się zapoznać z tym materiałem). Ponadto zapewnia ona zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci oraz utrzymuje naczynia krwionośne w dobrym stanie, zapobiegając odkładaniu się w nich cholesterolu. Krzem pełni też funkcję w procesie mineralizacji kości, zapobiega ich odwapnianiu oraz przyspiesza regenerację po urazach. Wpływa także na przemianę materii, ułatwiając odchudzanie.

kasza jaglana
Kasza jaglana, dobre źródło krzemu

Większość z nas ma niestety niedobór tego pierwiastka w organizmie. Przyczyna tkwi w niewłaściwym sposobie żywienia, bogatym w mięso i jego przetwory, w których krzemu niestety nie znajdziemy. (źródło) I dlatego nie można ugotować mojego zasadotwórczego krupniku na mięsie czy kościach. Ich dodanie całkowicie zniweczy uzdrawiający potencjał zupy! A przy naszym codziennym trybie życia i jedzenia, wybitnie zakwaszającym, warto przynajmniej raz w tygodniu zjeść coś zasadotwórczego. Na przykład krupnik jaglany, którego działanie wzmacnia dodatek dzikich ziół lub innej zieleniny.

dzikie zioła jadalne

Krupnik jaglany z zieleniną – skład

  • 5 marchewek
  • pietruszka (korzeń)
  • mały seler
  • 1 młody por
  • łyżka masła klarowanego lub oliwy z oliwek
  • 1/2 szklanki kaszy jaglanej
  • suszony grzybek
  • 2 litry wody
  • 1 listek laurowy
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • pieprz, sól
  • 2-3 garście ziół – podagrycznik, bluszczyk kurdybanek, krwawnik, pokrzywa albo zamiennie nać selera, pietruszki i koperek
  • olej lniany tłoczony na zimno
  • jadalne kwiaty do dekoracji (tym razem miałam aksamitkę)

krupnik jaglany

Krupnik jaglany z zieleniną – przygotowanie

  1. Umyć, obrać i pokroić w kostkę marchew, pietruszkę, seler. Por pokroić w plasterki.
  2. Masło klarowane (lub oliwę) rozgrzać w garnku z grubym dnem, wrzucić na tłuszcz pokrojone warzywa i podsmażać, mieszając, kilka minut.
  3. Kaszę jaglaną przelać wrzątkiem na sitku – w ten sposób pozbędziemy się goryczki. Zimą warto najpierw podprażyć kaszę na suchej, gorącej patelni, a dopiero potem przelać wrzątkiem. Ten zabieg powoduje, że kasza jaglana jest jeszcze bardziej rozgrzewająca, wysuszająca, odśluzowująca. I odkwaszająca oczywiście też.
  4. W międzyczasie zagotować wodę (na przykład w czajniku) i gorącą zalać w garnku podsmażone warzywa. Dodać kaszę, suszony grzybek, listek laurowy i ziele angielskie.liście laurowe
  5. Krupnik jaglany gotować około 15-20 minut. Pod koniec doprawić pieprzem i solą.
  6. Posiekać niezbyt drobno zebrane zioła. U mnie były to: podagrycznik, krwawnik, żółtlica, pokrzywa i bluszczyk kurdybanek, a dla ozdoby także płatki aksamitki – doskonałe źródło luteiny dobrej dla naszych oczu. Aksamitkę jako przyprawę chętnie stosują m.in. Gruzini – ludowa mądrość wie, co dobre!  Jeśli nie macie dostępu do dzikich ziół albo nie umiecie ich rozpoznać (choć pokrzywę znają chyba wszyscy) – możecie zastąpić je natką selera, pietruszki i koperku. Krupnik jaglany też wyjdzie pyszny i zdrowy!
  7. Zioła dodać do garnka z zupą i gotować jeszcze minutę.
  8. Zupę rozlać do miseczek lub talerzy. Każdą porcję okrasić łyżką tłoczonego na zimno oleju lnianego (doskonałego źródła kwasów omega-3) i ozdobić płatkami aksamitki.

krupnik jaglany

Słowiańska kuchnia

Użycie kaszy jaglanej – podobnie jak innych kasz – jest charakterystyczne dla kuchni Słowian. Byli oni rolnikami, dysponowali zbożami uprawianymi również dzisiaj, a więc pszenicą, owsem, żytem, jęczmieniem, a przede wszystkim prosem. Kuchnia dawnych Słowian była wolna od naleciałości francuskich czy włoskich, ale właściwie trudno mówić o niej w czasie przeszłym. Współczesna kuchnia polska wyrasta z tej starosłowiańskiej i do dziś czerpie z jej bogactwa.

proso
Proso

Dawni Słowianie stosowali różnego rodzaju piece oraz paleniska, nie stronili również od wędzenia. Jednak najczęściej, z uwagi na trudne warunki, przygotowywano rozmaite bryjki i polewki. Do dziś zresztą Polacy zaczynają obiad od „pierwszego dania”, czyli właśnie zupy. Można śmiało uznać, że to właśnie zupa była podstawą kuchni naszych przodków. Łatwa w przygotowaniu, rozgrzewająca i w dodatku pożywna.

Zioła jako przyprawy

Do mojego jaglanego krupniku dodałam dzikie zioła dla wzmocnienia efektu oczyszczającego i odkwaszającego organizm. Dawnym Słowianom zioła dawały możliwość nadania potrawom odpowiedniego smaku.

dodatki do zupy

Najpopularniejsze to kolendra, kminek, mięta, macierzanka, jałowiec, chrzan, czosnek, czarnuszka. Słowianie nie znali pieprzu, co jednak nie znaczy, że nie jadali pikantnie. Zastępowali go chrzanem i rdestem ostrogorzkim, który ma moc pieprzu kajeńskiego. Aby uzyskać smak kwaśny, używali szczawiu i octu. Znali także sól. „Po 10 latach eksperymentowania z kuchnią Słowian widzę wyraźnie piramidę żywieniową zalecaną dziś przez lekarzy, która – jak się okazuje – jest po prostu powrotem do tych proporcji, które stosowali nasi przodkowie przed tysiącem lat” – mówi Hanna Lis, współautorka rewelacyjnej książki „Kuchnia Słowian. W poszukiwaniu dawnych smaków”.

kuchnia Słowian

Źródło

Przepis bierze udział w akcji „Kuchnia Krajów Słowiańskich 2016”.

Po pomysły na inne krupniki zajrzyj tutaj:

Krupnik, bo przecież mamy jesień

4 thoughts on “Krupnik jaglany z zieleniną, odkwaszający

  1. Swietny pomysl na obiad ,albo poczatek obiadu. Mysle, ze posiadam skladniki i ugotuje sobie taki pyszny i zdrowy krupnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *