Kąpiel ziołowa – zrób sobie SPA

Najlepszym i najprzyjemniejszym sposobem na zmęczenie ciała i duszy jest kąpiel ziołowa, Twoje domowe SPA. Najpierw idź na łąkę, nad rzekę, do lasu, do ogrodu, na mokradła – i zbierz zioła przyjazne skórze. Albo przynajmniej takie miło pachnące. Możesz zebrać więcej, na zapas – nie ograniczaj się! Już sam spacer zadziała odprężająco, bo wiesz – kontakt z naturą, śpiew ptaków, zapach żywicy, szum wody, piękne widoki…

kąpiel ziołowakąpiel ziołowa

A z ziół odpowiednich do kąpieli, dobroczynnych dla skóry, polecam na przykład:

Kąpiel ziołowa – igliwie i zielone szyszki sosny

Kąpiel ziołowa w sośninie, poza dobroczynnym wpływem na drogi oddechowe, działa też stymulująco i regulująco na krążenie, odpręża, lekko uspokaja. Młode pędy sosnowe możemy zbierać do końca maja. Jeśli chcemy cieszyć się nimi o dowolnej porze roku, możemy je oczywiście wysuszyć – kroimy je wtedy na centymetrowe kawałki i rozkładamy cienką warstwą w przewiewnym miejscu. Mając takie dobroci zasuszone, możemy sobie później o dowolnej porze roku przygotować sosnową kąpiel: 4 łyżeczki pędów zalewamy 4 szklankami wody, podgrzewamy przez kilka minut, nie doprowadzając do wrzenia, i zostawiamy na 15 minut do naciągnięcia.

kąpiel ziołowa

Uczep trójlistkowy w kąpieli ziołowej

W rosyjskiej tradycji roślina o zastosowaniu przeciwzapalnym dla skóry. (kąpiele, przemywanie naparem – dla skóry z łuszczycą i trądzikiem). Napar uczepowy dodawano do kąpieli dzieciom, ma działanie uspokajające. Uczep zawiera aż 14 różnych flawonoidów, ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne (wzmacnia, odnawia i leczy naczynia krwionośne). Ekstrakty z uczepu doskonale łagodzą wszelkie podrażnienia i zaczerwienienia skóry, likwidują swędzenie. Kąpiel ziołowa z uczepem działa szczególnie korzystnie. Tutaj znajdziesz nieco więcej informacji na temat uczepu trójlistkowego.

Gwiazdnica do kąpieli

Wyciągi z ziela gwiazdnicy mają wpływ kortykotropowy, przeciwzapalny, przeciwświądowy, moczopędny, odtruwający i pobudzający procesy anabolizmu (asymilacji). Zastosowane na skórę działają wyraźnie przeciwwysiękowo, przeciwzapalnie i rozjaśniająco na cerę. Ponadto pobudzają ziarninowanie tkanki łącznej właściwej i naskórnikowanie (wzrost i regenerację tkanek nabłonkowych, w tym naskórka). Wodny wyciąg i sok z gwiazdnicy pomoże złagodzić objawy świądu, zaczerwienienia, a także trądziku różowatego. Zmiękcza naskórek i wągry, ułatwia oczyszczanie porów. Wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry i suchego zapalenia skóry. Podnosi wilgotność skóry, a przez to poprawia jej elastyczność.

kąpiel ziołowa

Ziele babki

Babka (szerokolistna, lancetowata, piaskowa) ma udowodnione naukowo działanie: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne miejscowo i ogólnie, immunostymulujące. Pomaga też na rany, oparzenia, przetłuszczające się włosy, czyraki, ukąszenia owadów, łojotok, łupież, pryszcze, wągry skórne, liszaje, owrzodzenia.

kąpiel ziołowa

Żmijowiec, farbownik, żywokost, ogórecznik, niezapominajka – jedna rodzina

Żmijowiec na skórę działa podobnie jak żywokost: przyśpiesza gojenie ran, zmiękcza naskórek, udrażnia przewody łojowe, zapobiega powstawaniu zaskórników, podnosi elastyczność skóry. Jest świetny do pielęgnowania cery trądzikowej. Podobnie farbownik, stosowany na zranienia i odparzenia narządów płciowych, świąd odbytu, suche zapalenie skóry, łupież suchy, zmiany łuszczycowe; zniszczenie lub podrażnienie skóry zabiegami kosmetycznymi; trudno gojące się rany, owrzodzenia podudzi, suche wypryski; ropnie, oparzenia, odleżyny; obrzęki/zastoje limfatyczne, obrzęk węzłów chłonnych; złamania kości ze stłuczeniem, krwiaki. No i oczywiście żywokost, który pobudza ziarninowanie, naskórnikowanie. Przyśpiesza gojenie ran. Aktywuje procesy regeneracji chrząstek i kości, przyśpiesza zrastanie się kości złamanych i pękniętych. Działa przeciwwrzodowo.

Świeże ziele i sok z ogórecznika nadają się do maseczek odmładzających, odżywczych i nawilżających dla skóry. Sok usuwa stany zapalne i pobudza regenerację naskórka. Papka z ziela ogórecznika przyspiesza gojenie ran, oparzeń, wyprysków, odleżyn. Kąpiel ziołowa z żywokostem, farbownikiem, ogórecznikiem lub żmijowcem działa szczególnie dobroczynnie, a dodatek znanej wszystkim niezapominajki dopełnia całości.

kąpiel ziołowaOgórecznik

Mydlnica, krwawnik, wrotycz i rumianek – kąpiel ziołowa jest jeszcze wspanialsza!

Mydlnica zastosowana na skórę działa głównie oczyszczająco, a także zmiękczająco i rozjaśniająco.

kąpiel ziołowa

Krwawnik – kąpiel krwawnikowa działa wygładzająco, oczyszczająco, przeciwłojotokowo, wybielająco i przeciwzapalnie.

kąpiel ziołowa

kąpiel ziołowakrwawnik

Wrotycz skutecznie działa na przewlekłe choroby skórne o podłożu troficznym, wirusowym, bakteryjnym, roztoczowym i grzybiczym (trądzik pospolity, trądzik różowaty, trądziki zawodowe, zaskórniki, wyprysk, ropnie, czyraki, liszaje, liszajce, opryszczka, owrzodzenia, demodecosis, czyli nużyca, świerzb).

kąpiel ziołowa

Rumianek doskonale łagodzi objawy wyprysków, trądziku, a także łuszczycy.

kąpiel ziołowa

Źródło: Wikipedia

Kąpiel ziołowa – cudowne: pięciornik i przywrotnik

Pięciornik zewnętrznie stosuje się na stany zapalne skóry i błon śluzowych, trudno gojące się oparzenia, rany, owrzodzenia (sączące, z wydzieliną ropną), a także na rozszerzone naczynia krwionośne, trądzik różowaty, uszkodzenia polekowe skóry, rozszerzone pory, łojotok, przebarwienia.

Przywrotnik ma działanie przeciwbakteryjne, ściągające, przeciwwysiękowe, przeciwzapalne.

kąpiel ziołowa

Liść przywrotnika obecny w środku kadru 🙂

Gorzki piołun i delikatna, lecz silna przytulia

Piołun (a właściwie bylica piołun) wspomaga leczenie chorób zakaźnych i skórnych. Działa silnie przeciwzapalnie i odkażająco. Hamuje rozwój drobnoustrojów. Takich, jak gronkowce, paciorkowce, laseczki beztlenowe oraz drożdżaki. Zewnętrznie wyciągi z piołunu stosuje się też do okładów na trudno gojące się rany, na oparzenia, na owrzodzenia, na liszaje.

kąpiel ziołowakąpiel ziołowa

Przytulia – odwar z rośliny (gotować ziele przynajmniej 10 minut) jest dobry do przemywania ran i wyprysków, cery tłustej i ze zmianami ropnymi, ponadto zasobny w krzemionkę i związki fenolowe.

kąpiel ziołowa

kąpiel ziołowaKwitnąca przytulia właściwa

Pokrzywa – królowa maja

Pokrzywa (i ziele, i kłącza wraz z korzeniami) stosuje się zewnętrznie na trądziki, owrzodzenia, łojotok, pryszcze różnego pochodzenia, rany, otarcia naskórka, ropnie, stany zapalne skóry i narządów płciowych, wypadanie włosów, łupież tłusty, brak połysku, puszystości, łamliwość i rozdwajanie się włosów, opryszczki, oparzenia, liszaje, wypryski.

kąpiel ziołowa

Niepozorny niecierpek

Niepozorny niecierpek ma działanie: przeciwzapalne, rozkurczowe, hamujące autoagresję immunologiczną, przeciwłuszczycowe, przeciwko toczniowe, przeciwreumatyczne. Oprócz tego świetnie działa przeciwko atopowemu zapaleniu skóry, oddziałuje też przeciwtrądzikowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo (działanie układowe), przeciwalergicznie.

kąpiel ziołowa

Niecierpek drobnokwiatowy

Trędownik – wyjątkowo przyjazny skórze

Trędownik to mało znane zioło. Jest jednak bardzo cenne, więc powinno znaleźć się w każdym domu. Typowy środek przeciwzapalny, antyseptyczny, przeciwreumatyczny, przeciwbólowy. Zastosowanie lecznicze tradycyjne: różyca, róża, choroby reumatyczne, atopowe zapalenie skóry, wypryski, trudno gojące się rany, stany zapalne skóry i tkanek podskórnych, łuszczyca, oparzenia termiczne i słoneczne, odparzenia, odleżyny, owrzodzenia skórne i na błonach śluzowych, stłuczenia, kontuzje, sińce po urazach.

Ziele z drzewa – kasztanowiec

Kasztanowiec (pączki, kwiatostany, liście, pędy, owoce, nasiona, kora) zastosowany zewnętrznie: kontuzje sportowe, stany zapalne stawów, kaletek, krwiaki, wybroczyny. Ponadto zawiera saponiny – substancje myjące.

kąpiel ziołowa

I jeszcze koniecznie kwiaty:

Nagietek – napar i odwar z ziela i kwiatów nagietka mogą być użyte do przemywania skóry, okładów na rany, oparzenia, odleżyny, wypryski, zmiany trądzikowe. Zewnętrznie polecano nagietek także przy przebarwieniach skóry. Suszone płatki nagietka możesz znaleźć tutaj (klik).

kąpiel ziołowa

Lawenda – wodne wyciągi z lawendy hamują rozwój bakterii i grzybów. Napar lawendowy dobrze odkaża skórę, poprawia krążenie krwi, zmniejsza łojotok i przyspiesza gojenie krostek i grudek przy zapaleniu łojotokowym, zapaleniu mieszków włosowych i trądziku. Poza tym – cudownie odpręża! Suszone kwiaty lawendy możesz kupić tutaj (klik).

kąpiel ziołowa

Płatki róży, chaber bławatek, mniszek lekarski, koniczyna, kwiaty czeremchy, lilak – wszystkie sprawiają, że  kąpiel ziołowa staje się  jeszcze bardziej miła… Suszone płatki róży możesz kupić tutaj (klik), a bławatek – tutaj (klik).

kąpiel ziołowa

Możesz Twój zasób ziół wzbogacić o wiele innych, żadne raczej nie powinno  zaszkodzić, a może mieć wpływ pozytywny. Nie musisz zbierać wszystkich na raz (to się zresztą nigdy nie uda), wystarczy kilka, a w sytuacji nagłej i podbramkowej – musi wystarczyć nawet jedno ziółko silnie działające!

kąpiel ziołowa

Jak powinno być przygotowane Twoje domowe SPA, czyli kąpiel ziołowa?

Zebrane zioła trzeba umieścić w odpowiednio dużym garnku, zalać taką ilością wody, aby surowiec był przykryty. Następnie gotować na wolnym ogniu, pod przykryciem, przez 30 minut. Po upływie tego czasu trzeba odcedzić odwar i na każdy litr płynu dodać 200 g chlorku magnezu (można kupić tutaj lub tutaj). Chlorek magnezu jest bardzo dobrym konserwantem, dzięki jego dodatkowi nie musisz przygotowywać swojej ziołowej kąpieli za każdym razem od nowa. A na dodatek dostarcza magnezu przez skórę, czyli transdermalnie. Takie dwa w jednym. Teraz wystarczy przelać płyn do butelki i – gotowe! Stosuj 100 ml esencji ziołowej na 50 litrów wody w wannie. Nie zaszkodzi aplikacja pachnących świec i kieliszek dobrego wina – jak szaleć, to szaleć na całego! Esencję ziołowej kąpieli z magnezem można przechowywać przez rok (a nawet znacznie dłużej…) w temperaturze pokojowej.

kąpiel ziołowa

Zalety chlorku magnezu

Chlorek magnezu pełni rolę konserwantu, podnosi również pielęgnacyjne walory kąpieli. Jest to doskonały sposób suplementacji magnezu – przez skórę. Im większa powierzchnia skóry ma kontakt z roztworem chlorku (albo ewentualnie siarczanu) magnezu, tym bardziej wydajna jest suplementacja. Taka kąpiel doskonale odpręża i odżywia mięśnie po treningu, wywołuje uczucie rozgrzania. Działa też uspokajająco i nasennie – jeśli masz kłopoty z zasypianiem, przeszkadza Ci gonitwa myśli – taka kąpiel jest idealna dla Ciebie! Magnezowo – ziołowa kąpiel doskonale służy również dzieciom. Wycisza, pomaga zasnąć, wyhamowuje nieco objawy ADHD (które często związane są z niedoborem magnezu). I na koniec jeszcze jedna dobra wiadomość – chlorek magnezu nie jest drogi. Jeśli chcesz, możesz kupić go na przykład tutaj.

kąpiel ziołowa

Kąpiel ziołowa – skąd wziąć luksusową pianę?

Wszyscy lubimy kąpiel w obfitej pianie, a tego ziołowy wywar nam nie zapewni. Nawet ten z korzeniem mydlnicy czy z orzechami piorącymi. Wprawdzie wiele roślin zawiera saponiny (jak na przykład mydlnica, gwiazdnica czy kasztanowiec), które pienią się w wodzie i dobrze myją, jeśli jednak chcesz uzyskać bardzo obfitą pianę, do wody w wannie warto dodać betainę kokamidopropylową w ilości, która Ci odpowiada. Nie trzeba się bać tej obco brzmiącej nazwy – to detergent zaliczany do łagodnych i na ogół nie wywołujących alergii. Należy do grupy amfoterycznych (tolerujących szeroki zakres pH) środków powierzchniowo-czynnych. Pozyskuje się ją z naturalnych surowców (kokos i burak), wykazuje dobre właściwości pianotwórcze, jak również przeciwbakteryjne. Jako łagodny detergent pozostawia częściowo warstwę lipidową skóry w stanie nienaruszonym, przez co nie jest tak mocno oczyszczającym surfaktantem, jak powszechne środki powierzchniowo-czynne, należące do grupy anionowych. Betainę kokamidopropylową możesz kupić w naszym sklepie.

kąpiel ziołowa

Jeśli boisz się betainy albo masz z nią niezbyt miłe doświadczenia – użyj glukozydu decylowego (do kupienia tutaj), laurylowego (klik) lub kaprylowo-kaprynowego (klik). Już niewielka porcja wybranego detergentu da Ci luksusową, obfitą pianę w ziołowej wannie 🙂

Pachnąca kąpiel ziołowa dla każdego jest najbardziej przyjemna

Do pełni szczęścia brakuje jeszcze tylko pięknego zapachu, który zapewni Tobie zastosowanie olejków eterycznych. Dlatego warto wlać do wanny kilka/kilkanaście kropli wybranych olejków – przede wszystkim takich, jakie lubisz, jakie podpowiada Ci intuicja. Jeśli potrzebujesz pobudzenia, zastosuj pomarańczę z paczulą, may chang. Jeśli zaś wyciszenia – pomocna będzie lawenda z cedrem. Kilka zestawów gotowych olejków eterycznych o różnych właściwościach oferujemy w naszym sklepie. Dostępne są następujące mieszanki olejków – klik. Rozmaite propozycje przyjemnych i skutecznych konfiguracji olejków można też znaleźć w Internecie. Dzięki dodaniu pachnących olejków powstanie szczególnie przyjemna i aromatyczna kąpiel ziołowa.

kąpiel ziołowa

Łatwo wykonasz własny płyn do kąpieli, jeśli uda Ci się połączyć wymienione składniki w jednym preparacie. Czyli wywar z ziół przyjaznych skórze, chlorek (ewentualnie siarczan) magnezu, betaina kokamidopropylowa lub dowolny glukozyd (warto przy tym poeksperymentować ze stężeniem), olejki eteryczne. Uważam, że taki cudowny płyn kąpielowy może być wspaniałym upominkiem! Nie zawiera nieznanych chemikaliów, nie wysusza skóry, dostarcza organizmowi zdrowotne substancje z ziół i magnezu, pieni się i pięknie pachnie. Czego można chcieć więcej?

Życzę Ci powodzenia w kąpielowych eksperymentach. Niech SPA będzie z Tobą! A o licznych dodatkowych walorach kąpieli przeczytasz również tutaj.

kąpiel ziołowaŹródła wiedzy i inspiracji: dr Różański, Inez Herbiness. Źródło ostatniego zdjęcia: Internet.

Najbardziej „kąpielowe” i użytecznie ziołowe wpisy na blogu znajdziesz tutaj:

Szampon ziołowy

Żel pod prysznic – pyszna zabawa w kolory

Sól sosnowa

Sól do kąpieli ułatwiająca zasypianie – seria: prezenty świąteczne

Złapałam kleszcza – co robić?

Czy zbieranie ziół jest bezpieczne?

Uczep trójlistkowy – zioło dla skóry

Sosnowy płyn do kąpieli z magnezem

Zioła dla smaku, zdrowia i urody – polecam gorąco!

Wzmacniamy odporność przed zimą – oxymel

Tonik Larendogra – naturalny specyfik

Cała Polska Widzi Zioła i…galasy

12 thoughts on “Kąpiel ziołowa – zrób sobie SPA

  1. Dorotko z przyjemnością przeczytałam Twój artykuł. Chętnie wykąpała bym się razem z Tobą w takiej ziołowej kąpieli w drewnianej balii w ogrodzie.
    Czuję aromat ziół parzonych w kociołku nad ogniskiem .
    Pomarzyłam sobie w czerwcową noc.
    Pozdrawiam Was serdecznie

    1. Taka ziołowa kąpiel jest bardzo przyjemna, można zrobić tak, jak się lubi – odpowiednia piana, odpowiedni zapach no i ta świadomość, że nie ma w niej niczego, czego byśmy nie chciały nakładać na skórę.
      Balia w ogrodzie, powiadasz? Hm, może trzeba by o tym pomyśleć. I organizować takie ziołowe ogrodowe spa w miłym gronie, z lampką bzowego szampana (robi się!). Tylko na razie balii brak!

      Obejrzałaś sobie uczep? Wszystkie zdjęcia są z ostatniego tygodnia, więc stadium rozwoju aktualne 🙂

  2. Tak obejrzałam ale u siebie jeszcze nie znalazłam, za to niecierpek porasta cały las gdzie chodzimy na kijki.
    Sławek śmiał się ze mnie ze, że zachwycam się każdym zielskiem po drodze.
    W lesie są też całe łany uczepu, co prócz octu z niego robisz?
    Filmik obejrzałam, magiczne klimaty, dziękuję.

    1. Jola, „całe łany uczepu” w lesie? Niemożliwe, chyba, że to las podmokły. I dość jasny. Czego więc masz dużo w lesie? 🙂

    1. Niecierpek zbieramy wtedy, gdy zaczyna owocować, ma najwięcej wartości. To bardzo dobre ziółko hamujące autoagresję immunologiczną. Postaram się o tym w przyszłości napisać trochę więcej. Na razie niecierpek dopiero kwitnie, więc mam jeszcze czas.
      Z przytulii można zrobić nalewkę albo rozdrobnione ziele zalać winem czerwonym wytrawnym – działa odtruwająco i moczopędnie. Można też suszyć, bo do nalewek, winek i herbatek wykorzystuje się również suszone ziele. A ocet zawsze warto zrobić!

  3. Dzień Dobry,
    Cudowny blog, tyle tu przydatnych informacji, że nie wiem za co się zabierać, octy, maceraty, nalewki…
    Dopiero zaczynam swoją przygodę z ziołami, póki co od rozglądania się do czego mam dostęp na własnej działce i szukam sposobów jak to przerobić.
    Zastanawia mnie nomenklatura, wiem, że można zbierać kwiaty, liście, korzenie ale pojawiło się tez nowe słowo „ziele”. Co kryje się pod pojęciem „ziele pokrzywy” albo „ziele ogórecznika” czy „ziele przytulii”? Czy to znaczy że zbiera się/wykorzystuje całość razem z łodygą?
    Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź bo to ziele trochę mnie zaskoczyło.

    1. Witaj 🙂
      Twoje przypuszczenia są słuszne. Pozwolę sobie zacytować: „Ziele (Herba) to cała nadziemna część rośliny: łodyga, liście, przylistki, kwiaty, pączki i często niedojrzałe owoce. Ziele zbiera się w początku lub w pełni kwitnienia, ponieważ wtedy zawiera ono największą ilość ciał czynnych. Ziele ścina się sierpem, sekatorem, nożycami lub nożem 2-3 palce nad ziemią lub wyżej. Nie wolno ziela zrywać ręką, gdyż uszkadza to korzenie.” Cytat pochodzi stąd, warto poświęcić czas i przeczytać wstęp, a potem korzystać z wpisów dotyczących poszczególnych roślin w miarę potrzeby. To prawdziwa skarbnica wiedzy, bardzo polecam! http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm

  4. Dziękuje pięknie za odpowiedź i link.
    Jutro ma być ładna pogoda więc ruszam na łąkę, żeby nazbierać 500 kwiatków mniszka na ocet, jak starczy surowca to powstanie miodek i w planach jest jeszcze macerat stokrotkowy.
    Dziękuję za tego bloga, jest dla mnie źródłem wiedzy i inspiracji.
    Pozdrawiam serdecznie!

  5. Dzień Dobry!
    Taka strona to przyjemność! Jestem nauczycielem i bardzo chętnie włączę elementy wiedzy o ziołach w warsztaty które lubię robić na godzinie wychowawczej. Wspólna praca, a tutaj każdy może indywidualnie znaleźć coś tylko dla siebie, to coś co daje więcej młodym ludziom niż najlepsze „gadanie”. Będę korzystała z Twoich stron z uśmiechem! Sama robię herbatki, maści i olejki – to bardzo pachnąca, przyjemna praca.
    Mam nadzieję na Twoje „błogosławieństwo”
    Pozdrawiam serdecznie
    Anna

    1. Dzień dobry!
      Aniu, dziękuję za miłe słowa. Mam nadzieję, że uda Ci się zainteresować uczniów takimi „zabawami” ziołowymi. Korzystaj do woli!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *