Mus jabłkowy najprostszy

Najczęściej ze spadających z drzewa antonówek przygotowuję mus jabłkowy – najprostszy, taki bez żadnych dodatków. Bo choć pokazałam Ci już liczne moje tegoroczne przetwory z jabłek – kompot, ocet z papierówek i ze skórek jabłkowych, masełko jabłkowe, mus z rozmarynem, paprykę w musie jabłkowym z ziołami, a w planach mam jeszcze galaretkę z rozmarynem, kiszone jabłka oraz herbatkę z obierek, to jednak najczęściej i najprościej zmieniam nasze jabłuszka w zwykły mus jabłkowy. Nazwa „mus” sugeruje, że substancja jest gładka, ale nie zawsze tak się dzieje. Najczęściej prażę po prostu jabłka, zwykle antonówki, do momentu, aż się rozpadną. Jednak zawsze w masie zostaje trochę miękkich jabłkowych grudek i taki „mus” lubię najbardziej. Jeśli z jakiegoś powodu zależy mi na bardzo gładkim musie, wówczas miksuję przecier. Ale robię to rzadko…

mus jabłkowy

Po co robić zwyczajny mus jabłkowy?

Taki jabłkowy mus z domowych, ekologicznych jabłek to samo dobro. Wspaniale nadaje się do urozmaicenia porannej kaszy śniadaniowej (owsianka, jaglanka i inne ulubione), sprawdzi się jako farsz do naleśników, pozwoli Ci również na zrobienie szybkiego jabłecznika. Może nawet zastąpić cukier w niektórych wypiekach. Jeżeli zdarzy Ci się chwila słabości i masz ochotę na coś słodkiego – lekko podgrzany mus jabłkowy z dodatkiem cynamonu, orzechów  i rodzynek sprawi Ci dużą (a przy tym zdrową) przyjemność. Dlatego namawiam – jeśli tylko masz dostęp do dobrych, najlepiej ekologicznych jabłuszek – sięgaj po nie i do dzieła!

mus jabłkowy

Nasze stare, przedwojenne drzewa są wysokie, więc jabłka najczęściej spadają na ziemię, strącane przez wiatr. Trzeba je szybko zebrać i przetworzyć, żeby nie zaczęły się psuć, a wtedy pierwsze, co przychodzi mi na myśl, to mus jabłkowy. Na drugim miejscu jest korzenny kompot 🙂 Co będzie Ci potrzebne do zrobienia musu? Jabłka. I co jeszcze? Parę misek, nieduży nożyk lub obieraczka, garnek, słoiki i trochę wolnego czasu. Może nawet być podczas oglądania filmu.

mus jabłkowy

Jak zrobić najprostszy mus jabłkowy?

Jabłka trzeba umyć, a następnie obrać ze skórek (obierki zbieram do dużej miski, a co oprócz octu robię z nimi dalej, napiszę już niebawem), przeciąć na ćwiartki i wydrążyć gniazda nasienne (i tu znów – jabłkowe pestki zbieram do osobnego naczynia na pestkówkę, możesz również tak zrobić). Cząstki jabłek pokrój w plasterki i wrzuć do odpowiednio dużego garnka. Jeśli jabłka trochę w międzyczasie ściemnieją – nic nie szkodzi. Kwaśne jabłka ciemnieją wolniej, słodkie – przez to, że zawierają mniej kwasu – szybciej. Jeśli przeszkadza Ci, że jabłka ciemnieją, możesz obrane ćwiartki wrzucać do wody z kwaskiem cytrynowym lub odrobiną naturalnego octu, a dopiero po obraniu wszystkich jabłek kroić ćwiartki w plasterki. Jeśli – jak ja – używasz antonówek – nadmierne ciemnienie owoców Ci nie zagraża.

mus jabłkowy

Prażenie jabłek na mus

Pokrojone jabłka z niewielkim dodatkiem wody, umieszczone w garnku, trzeba podgrzewać na niedużym ogniu pod pokrywką. Ile wody dodać? W tym wpisie wspominałam, że na 4 kilogramy obranych już jabłek używam 1 szklankę wody, to wystarczy. Ja do takiego najprostszego musu zazwyczaj nie dodaję cukru. Dzięki temu uzyskuję produkt uniwersalny, łatwy do zastosowania na słodko, na słono i na ostro, a także podczas diety. Jeśli jednak lubisz słodki mus jabłkowy i od razu taki chcesz zrobić – dodaj cukru tyle, aby uzyskać ulubiony smak.

mus jabłkowy

Miksuję rozgotowane jabłka tylko wtedy, gdy zależy mi na bardzo gładkim musie

Pasteryzacja – gorąco rekomenduję!

Gotową masę należy przełożyć do czystych, wyparzonych słoików. Jeśli nakładamy gorący mus, to słoiki powinny ładnie się zamknąć. Ale ja nie mam jakoś zaufania do tej metody, tym bardziej, że do musu nie dodaję cukru. Więc na wszelki wypadek pasteryzuję słoiki. Dzięki temu nic złego się z nimi nie dzieje przez kolejnych kilka sezonów (wiem o tym, bo ostatnio w kącie spiżarni znalazłam zawieruszony słoiczek sprzed 10 lat!), a że przedwojenne drzewa owocują co drugi rok, to zapasy trzeba zrobić przynajmniej na dwie zimy. Szczegółowo o pasteryzacji pisałam tu.

mus jabłkowy

I to już wszystko, mus jabłkowy przygotowany, umieszczony w słoikach i zapasteryzowany. Brudne od obierania jabłek palce wystarczy przez chwilę pocierać wydrążoną skórką cytryny, a wszystkie przebarwienia powinny zniknąć. Smacznego!

mus jabłkowy

PS. Najlepsze (oprócz musu) pomysły na jabłka znajdziesz tutaj:

Gładki mus jabłkowy na 2 sposoby

Korzenny kompot jabłkowy

Herbatka ze skórek jabłkowych

Kiszone jabłka, przysmak Słowian

Krem czekoladowy z jabłek a’la nutella

Dżem wieloowocowy końca lata

 

2 thoughts on “Mus jabłkowy najprostszy

  1. Robię podobnie, ale inaczej 🙂
    Umyte jabłka kroję na ćwiartki, duszę / prażę z odrobiną wody, potem przecieram przez sito, zagotowuję i pakuję w słoiki. Bez cukru, przypraw, miksowania i pasteryzacji. Dzięki pektynom z ogryzków przecier jest zwarty, a dzięki skórkom, jest dość jasny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *