Libański pikantny gulasz z ciecierzycy

Podczas przeglądania książki nieodżałowanej Hanny Szymanderskiej „Kuchnia postna” natknęłam się na bardzo ciekawy przepis – „Libański pikantny gulasz z ciecierzycy”. Jakoś dotychczas kuchnia postna nie kojarzyła mi się z tak egzotycznymi potrawami, choć teraz dziwię się sobie – dlaczego. Przecież w kuchniach innych kultur też podejmowane są posty, pani Hanna tylko dopasowała je do naszych potrzeb – spośród egzotycznych propozycji wybrała dania bezmięsne. Lubię kuchnię arabską, postanowiłam więc spróbować, czy gulasz z ciecierzycy również będzie nam smakował.

gulasz z ciecierzycy

gulasz z ciecierzycy

Ciecierzyca, cieciorka, groch włoski

Główna bohaterka potrawy, ciecierzyca, bywa też nazywana cieciorką lub grochem włoskim. Należy do grupy roślin strączkowych. W smaku jest delikatna i kremowa, lekko słodkawa o orzechowym posmaku. To doskonałe źródło białka, posiada znaczne ilości wszystkich niezbędnych aminokwasów, dlatego z powodzeniem może zastępować mięso. Cieciorka jest również źródłem węglowodanów złożonych, błonnika, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera też znaczne ilości fosforu, witaminy B9, żelaza, cynku, magnezu oraz potasu.

ciecierzyca

Ciecierzyca jest często wykorzystywana kulinarnie w kuchniach krajów arabskich i szerzej – w całym basenie Morza Śródziemnego i zachodniej Azji. To główny składnik hummusu i falafeli, ale bywa też używana w rozmaitych potrawkach i gulaszach. Przepis podany przez panią Hannę zmodyfikowałam nieco według własnego gustu.

gulasz z ciecierzycy

Podstawowe składniki potrawy – ciecierzyca, bakłażany, pomidory. Świeżą miętę dodam do napoju

Libański gulasz z ciecierzycy – skład

  • szklanka ciecierzycy (suchej)
  • 2-3 bakłażany (około 600-700 g.)
  • 4 łyżki oliwy
  • 2 duże cebule
  • 5 ząbków czosnku
  • po pół łyżeczki mielonych: kuminu, kolendry i cynamonu
  • 2 puszki pomidorów bez skórki (lub świeże pomidory w lecie) – ok. 800 g.
  • pieprz i sól
  • posiekana natka pietruszki (albo kolendry)

Wykonanie

Opłucz ciecierzycę i zalej wodą w odpowiednio dużym naczyniu. Niech się moczy przez całą noc. Rano odcedź ją, raz jeszcze opłucz i zalej świeżą przegotowaną wodą tak, aby wszystkie ziarna były przykryte. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu około 30 minut. Uwaga, kipi! Miękką ciecierzycę odcedź. Podczas gdy gotują się strączki, bakłażany pokrój w grubą kostkę, ułóż w durszlaku, posyp solą i pozostaw nad miską na 30 minut. W tym czasie spłynie z nich gorzki sok. Przepłucz je teraz zimną wodą i dobrze osusz, na przykład papierowym ręcznikiem.

bakłażan

Obrane cebule i czosnek posiekaj. W odpowiednio dużym rondlu rozgrzej oliwę i podduś na niej cebulę i czosnek. Gdy zmiękną, posyp cynamonem, kolendrą i kuminem i smaż kilka sekund, mieszając. Zwiększ płomień, dorzuć do rondla bakłażany i dokładnie wymieszaj, aby nabrały smaku przypraw i cebuli. Podgrzewaj 5 minut, niech się podduszą. Teraz dodaj pomidory i ciecierzycę, dopraw jeszcze pieprzem i solą (pamiętaj, że bakłażany są już słone!). Przykryj i duś potrawę przez około 20 minut.

gulasz z ciecierzycy

Gulasz z ciecierzycy nie jest fotogenicznym daniem, ale za to jak smakuje!

Gulasz z ciecierzycy podaj z kuskusem, ryżem albo chlebem. Na talerzach warto posypać go posiekaną natką pietruszki lub kolendry.

bakłażan

Czarnuszka często pilnuje, czy dobrze wszystko robię

To już ostatni przepis z kuchni arabskiej, który dodaję do akcji Panny Malwinny. Smacznego!

Kuchnia arabska przepisy

Warto spróbować też innych pysznych gulaszy i potrawek, obecnych na blogu. Smacznego!

Boeuf bourguignon bez wołowiny

Tajskie curry z kukurydzą

Stroganow z boczniaków na Sylwestra

Ratatouille – prowansalski gulasz warzywny

Piments au aioli – gulasz z papryki

Gulasz ogrodniczki

Paprykarz z grzybów

Tajskie dyniowe curry

Bardzo zielone tajskie curry

Tempeh curry

2 thoughts on “Libański pikantny gulasz z ciecierzycy

    1. Ugotuj koniecznie. Będzie Wam smakować, jest to bardzo aromatyczne jedzonko. I nadaje się do odgrzewania, a to praktyczna zaleta. Kuchnia arabska wielu ludziom kojarzy się z daniami głównie mięsnymi, a tymczasem można w niej znaleźć bez trudu potrawy nie tylko wegetariańskie, ale i wegańskie. I to bez żadnych adaptacji czy przeróbek!
      Życzę Wam smacznego gulaszu! O. zdaje się na dniach będzie w domu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *