Domowy jogurt krok po kroku

Robię dziś domowy jogurt. Mam ułatwione zadanie, ponieważ dawno temu kupiłam jogurtownicę, podobną trochę do tej współczesnej. Dziś mój sprzęt ma wprawdzie nieco archaiczny wygląd, ale przecież funkcjonalność jest najważniejsza! Dlaczego robię domowy jogurt? Na przykład dlatego, że jogurt jest łatwiej przyswajalny, niż słodkie mleko. Ale dlaczego właściwie domowy?

domowy jogurt

Tradycyjne produkty mleczne

Nie jestem wielką fanką nowoczesnych napojów mlecznych, choć na mleku się wychowałam. Lubię mleko i nabiał. Jednak trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że dostępne w sklepach produkty nabiałowe to zupełnie inny pokarm, niż mleko, które pijałam w młodości. Miałam bowiem dostęp do doskonałego mleka prosto od krowy, w dodatku od szczęśliwej krowy! Z tego mleka tato pozyskiwał śmietankę i później masło, a mama robiła domowy twarożek. Piliśmy też z upodobaniem zsiadłe mleko, do mizerii dodawano pyszną kwaśną śmietanę, domową oczywiście. Używaliśmy też domowej maślanki i serwatki. Mama miksowała truskawki lub inne owoce ze zsiadłym mlekiem, tworząc smakowite owocowe koktajle. O jogurtach i kefirach słyszało się rzadko, z powodu stałej obecności w domu dobrego kwaśnego mleka nie było potrzeby kupować ich w sklepie. A jeśli już – to w ramach deseru popijało się owocowy jogurt, kupowałam też taki w uczelnianym bufecie. O naturalnym jogurcie nikt wtedy nie słyszał…

jogurt

Dlaczego warto zrobić domowy jogurt

Te czasy dawno odeszły w przeszłość, o wyśmienitych produktach prawie nikt już nie pamięta. Dziś większość ludzi kupuje mleko UHT w kartonie, słodkie jogurty i serki w wymyślnych smakach, słodką maślankę i kefir. Wiaderkowe twarożki zawierają niewiarygodne dodatki – skrobię modyfikowaną, żelatynę, mleko w proszku, cukier, wodę, masło, gumę guar, karagen, aromat. To nie może być dobre jedzenie!

jogurt

Jogurt ze sklepu

Jogurt „naturalny” także zawiera różne dziwadła, najczęściej zagęstniki (skrobia modyfikowana, żelatyna, agar agar, karagen), cukier pod różnymi postaciami, tłuszcz roślinny i inne dodatki. Szczególnie niebezpieczne pod tym względem są jogurty odtłuszczone, dietetyczne, niskokaloryczne, „0%”. Problem z beztłuszczowym jogurtem polega na tym, że dodaje się do niego na etapie produkcji cukier, aby jogurt dobrze smakował. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcz jest „nośnikiem” smaku i jego wyłączenie z produktu prowadzi do tego, iż nie smakuje on już tak dobrze. Ponadto zawartość tłuszczu ma również wpływ na gęstość jogurtu, więc jogurty beztłuszczowe bywają często sztucznie zagęszczane. Lepiej więc wybierać jogurty o standardowej zawartości tłuszczu (ok. 1,5-3%), niż jego wersje beztłuszczowe z dodatkowym cukrem, słodzikiem lub sztucznym zagęszczaczem. Nawet w największym pośpiechu podczas zakupów warto czytać etykiety!

domowy jogurtDomowy jogurt

Domowy jogurt

Dlatego właśnie, aby uniknąć sklepowych pułapek, sama zrobię domowy jogurt. Można oczywiście wykonać jogurt „full wypas” ze świeżego mleka krowiego lub jeszcze lepiej – koziego. Na to też przyjdzie czas, gdy kozy sąsiadów przestaną karmić młode i dadzą nam więcej mleka. Ale na razie robię jogurt z produktów dostępnych dla każdego – pasteryzowanego sklepowego mleka (nie UHT!) oraz jogurtu z żywymi kulturami bakterii, w miarę możliwości świeżego i bez zbędnych dodatków. Kupiony przeze mnie jogurt zawiera wprawdzie dodatek mleka w proszku, ale jest wielokrotnie sprawdzony – zawarte w nim bakterie są żywe i skutecznie zaszczepiają mleko. Moje zakupy pokazałam na zdjęciach. Jogurt wykonam z użyciem jogurtownicy, inne możliwości opiszę przy następnej okazji.

Jak zrobić domowy jogurt?

1 litr pasteryzowanego (nie UHT!) mleka o zawartości 3,2% (lub więcej) tłuszczu podgrzewam do temperatury około 45 stopni. Mam termometr, więc mogę sprawdzić, czy mleko osiągnęło już wymaganą ciepłotę, ale jest też inny sposób na określenie odpowiedniej temperatury mleka. Należy CZYSTY palec zanurzyć w mleku – ma być mocno ciepłe, ale nie gorące – takie, aby przez kilkanaście sekund zanurzony palec nie uległ poparzeniu.

domowy jogurtDo ciepłego mleka dodaję zawartość jednego kubka jogurtu z żywymi bakteriami, mieszam dokładnie i rozlewam do słoiczków.

domowy jogurtZakręcam, stawiam w jogurtownicy, która ma podgrzewane dno i utrzymuje stałą temperaturę, przykrywam całość i zostawiam włączone na 6-8 godzin. Po tym czasie próbuję, czy odpowiada mi smak jogurtu (ja lubię, kiedy jest lekko kwaskowy, ale to rzecz gustu, można ukwasić mniej lub bardziej) – jeśli tak – wyłączam urządzenie, a słoiczki wraz z zawartością schładzam w lodówce.

Gotowy jogurt

I już, doskonały domowy jogurt jest gotowy. Można go używać do wszystkiego – koktajlu, granoli, zupy, sosu czosnkowego, mizerii, lodów na bazie jogurtu… Albo wyjadać ze smakiem prosto ze słoiczka. Można użyć do wykonania maseczki, można z jego dodatkiem zrobić mydło. Czego dusza zapragnie! To naprawdę proste, zrób więc i Ty domowy jogurt we własnej kuchni! Poniżej znajdziesz inny sposób na wykonanie domowego jogurtu, jeszcze łatwiejszy, bo bez użycia jogurtownicy. I parę pomysłów na jego wykorzystanie.

Jogurt raz jeszcze

Labneh – arabski ser z jogurtu

Piments au aioli – gulasz z papryki

Sałatka z bobu – kuchnia arabska

domowy jogurt

 

4 thoughts on “Domowy jogurt krok po kroku

  1. Wczoraj zrobiłam jogurt z przegotowanego mleka takiego prosto od krówki.Zakwasiłam go oczywiście zakwaską.Wyszedł wyśmienity.Nie ma nic wspólnego z tym kupnym od dziś koniec kupowania jogurtu w sklepie.Tylko domowy jogurcik.

  2. Ja lubię bardziej tłuste mleko, bo później taki jogurt wykorzystuje nawet do podbijania zup czy sosów. A teraz to w ogóle robię go bardzo często bo mąż zaopatrzył mnie w urządzenie yogurella Ariete

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *